Blisko 50 żołnierzy, którzy przez ostatnie dwa tygodnie w Braniewie zdobywali podstawy wojskowego rzemiosła, wyruszyli o świcie na swoje zadanie. Podczas marszu czekały na nich ćwiczenia, mające na celu sprawdzenie, czego nauczyli się podczas szkolenia. Żołnierze otrzymali wskazówki, które pozwoliły im samodzielnie wyznaczyć trasę przemarszu. Przemieszczali się w tzw. marszu ubezpieczonym, przy czym każdy uczestnik pełnił określoną funkcję – m.in. dowódcy, sapera, strzelca, strzelca wyborowego i ratownika. Z użyciem ślepej amunicji przeprowadzono symulację kontaktu bojowego, wymagającą odpowiednich reakcji ze strony żołnierzy. Sprawdzono również ich umiejętności w zakresie używania masek przeciwgazowych.
Jednym z kluczowych testów było strzelanie z karabinka GROT. Żołnierze musieli trafić w tarczę, a oceniano zarówno celność, jak i skupienie strzałów, wszystko zgodnie z zasadami bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Ważnym zagadnieniem były także umiejętności ratownicze. Żołnierze musieli potrafić zastosować opaskę uciskową, służącą do powstrzymywania krwotoków. Jednym z bardziej wymagających elementów pętli taktycznej było transportowanie ciężkiej skrzynki z amunicją podczas czołgania.
– To było jedno z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi przyszło mi się zmierzyć, ale każda chwila wysiłku była tego warta. Pętla taktyczna pozwoliła mi sprawdzić swoje umiejętności i zobaczyć, jak radzę sobie w warunkach, które wymagają pełnego skupienia, współpracy i determinacji. Teraz wiem, że jestem gotowy na więcej – mówi jeden z żołnierzy, który ukończył pętlę taktyczną.
Pomyślne ukończenie tego etapu otwiera drogę do złożenia przysięgi wojskowej, która odbędzie się w sobotę, 30 listopada, na terenie braniewskiej jednostki wojskowej. Po wypowiedzeniu słów przysięgi żołnierze zostaną skierowani do pięciu batalionów podlegających 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (4W-MBOT) w Olsztynie, Morągu, Braniewie, Giżycku i Ełku.
Dalsza służba to nowe wyzwania wojskowe, które żołnierze będą stawiać razem z bardziej doświadczonymi kolegami. Będą uczestniczyć w różnych szkoleniach oraz operacjach realizowanych przez Wojska Obrony Terytorialnej, takich jak wsparcie ochrony granicy z Białorusią czy pomoc mieszkańcom terenów dotkniętych powodzią.
W 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie około 3,5 tys. żołnierzy.
Źródło: 4W-MBOT