Ochrona miejscowej ludności oraz świadczenie pomocy humanitarnej, a także monitorowanie tzw. strefy „blue line”, stanowią kluczowe zadania pełnione przez żołnierzy UNIFIL. Wkrótce zmotoryzowani żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wyruszą na misję ONZ w Libanie. Kontyngent właśnie przeszedł pozytywną certyfikację. To już drugi raz, kiedy żołnierze z 17. WBZ stanowią główną siłę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie, po pierwszym udziale wiosną i latem 2023 roku. Po półrocznej przerwie pod flagą ONZ ponownie będą pełnić rolę strażników bezpieczeństwa w niestabilnej części kraju.

Przygotowania do misji trwają od kilku miesięcy, a żołnierze przechodzą intensywne szkolenia, obejmujące różne scenariusze wydarzeń.

Za kilka tygodni żołnierze 17. WBZ dołączą ponownie do składu irlandzkiego batalionu. Ich zadaniem będzie monitorowanie strefy „blue line” – obszaru oddzielającego południowy Liban od północnego Izraela. Między 22 a 26 stycznia IX zmiana PKW Liban przeszła pozytywną certyfikację na terenie Ośrodka Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, co potwierdza gotowość kontyngentu do udziału w misji.

Podczas manewrów o kryptonimie LITANI-24, które odbyły się pod nadzorem zespołu kontrolującego z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, zmotoryzowani żołnierze musieli wykazać się znajomością procedur, np. w przypadku odkrycia improwizowanego urządzenia wybuchowego, ostrzału moździerzowego czy ewakuacji z udziałem MEDAVAC. Wszystko to miało na celu rozwinięcie umiejętności efektywnej współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC).

Wszystkie te działania wpisują się w ramy głównych zadań mandatu UNIFIL, obejmujących ochronę osób cywilnych oraz wsparcie miejscowego rządu w utrzymaniu bezpieczeństwa.

Oficer ds. CIMIC IX zmiany PKW Liban podkreśla, że szkolenia żołnierzy nie ograniczają się jedynie do poligonu. Muszą oni również zaznajomić się z inną kulturą, religią i nieznanych wcześniej zachowaniami miejscowej ludności. Oficer wychowawczo-prasowy kontyngentu informuje, że Polski Kontyngent liczy 250 osób i planuje rozpocząć misję w marcu 2024 roku, przejmując obowiązki od poprzedniej zmiany ze Świętoszowa.

Fot. MON

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *