Trwają przygotowania do 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na początku lipca powierzchnia zarezerwowana wynosi już 32 tys. mkw (podczas rekordowego ubiegłorocznego Salonu powierzchnia wyniosła trochę ponad 29 tys. mkw) na liście wystawców już znajduje się 563 firm z 31 krajów. Po raz pierwszy ekspozycja MSPO zostanie umieszczona w dodatkowo wybudowanej hali.

Salon tradycyjnie organizowany jest przy współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej. W tym roku przewidywana ekspozycja MON w hali C zajmie około 400 mkw. Partnerem strategicznym MSPO jest od lat Polska Grupa Zbrojeniowa. Spółki należące do Grupy zaprezentują się w hali C, części hali D i na terenie zewnętrznym. Obok Wystawy Narodowej Korei Południowej, która zajmie około 1700 mkw pojawią się także Pawilony Narodowe. Na taką formę prezentacji zdecydowały się: USA , Niemcy, Australia,  Wielka Brytania, Dania  oraz Estonia. Potencjał polskiej armii będzie można obejrzeć na Wystawie Sił Zbrojnych zatytułowanej „Nowy sprzęt-nowe wyzwania-nowe możliwości.”

Mocnym merytorycznym akcentem Salonu będzie odbywająca się w drugim dniu wydarzenia debat. W ramach XXXI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Targami Kielce zorganizują debatę tematyczną wysokiego szczebla poświęconą transformacji europejskiego przemysłu obronnego.

Wydarzenie umożliwi dyskusję na temat rozwoju polityki przemysłowej UE i  roli sektora przemysłu obronnego, międzynarodowej współpracy przemysłowej, w tym rozwoju synergii z sektorem kosmicznym w wymiarze wyzwań gospodarczych i obronnych. Celem jest wskazanie na zmianę  paradygmatu dotyczącego sposobów radzenia sobie ze zdolnościami obronnymi w Europie, po dziesięcioleciach uznawania pokoju i wolności przerwanej wojną w Ukrainie.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali ważni interesariusze europejskiego sektora obrony: Dr Christoph ATZPODIEN, Dyrektor Generalny Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Bezpieczeństwa i Obrony – BDSV, Tuija KARANKO, Sekretarz Generalny AFDA –  Stowarzyszenie Fińskiego Przemysłu Obronnego i Lotniczego, Robert JOUDKA Członek Zarządu Litewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (LDSIA), Henrik Navntoft SØNDERSKOV, główny konsultant Duńskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa  (DIDAS) oraz eksperci reprezentujący przemysł, politykę i środowisko akademickie. Debata zapewni platformę dla liderów instytucjonalnych i biznesowych do refleksji nad transformacją obronną Europy w zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa.

Debata odbywa się w czasie kiedy na poziomie UE podejmowane są ważne działania wynikające z implementacji kompasu strategicznego, pakietu obronnego i kosmicznego, czy instrumentów dla finansowania projektów badawczych i zdolnościowych na poziomie europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej.

Celem dyskusji jest wzmocnienie współpracy między administracją oraz przemysłem, w tym podmiotami prywatnymi i publicznymi w świetle  priorytetowych kierunków transformacji europejskiego przemysłu obronnego.

W ostatnim dniu MSPO 2023 odbędzie się uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną: Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który objął Salon Honorowym Patronatem, Nagroda Specjalna Ministra Obrony Narodowej, Nagrody Ministrów innych resortów, Nagroda Defender, Wyróżnienia: Szefa Inspektoratu WSZ; Dowódcy Generalnego RSZ, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Redakcja Wojsko.info pojawi się także na tym wydarzeniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *