Neutralizacja niewybuchów w Zatoce Gdańskiej:

Grupa Nurków Minerów z 13 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża z powodzeniem zneutralizowała niebezpieczne niewybuchy zalegające w wodach Zatoki Gdańskiej. W trakcie operacji, przeprowadzonej w środę, 13 listopada, zlikwidowano 24 z 32 pocisków artyleryjskich kalibru 210 mm. Łączna masa zneutralizowanych materiałów wybuchowych wyniosła niemal 500 kg.

Pociski zostały odkryte podczas prac związanych z planowaną budową pływającego terminalu przeładunkowego LNG. Przed przystąpieniem do neutralizacji niewybuchy przetransportowano w toni wodnej w głąb Zatoki Gdańskiej, do tymczasowego miejsca niszczenia. Lokalizację tę wyznaczono w porozumieniu z Urzędem Morskim w Gdyni oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Pozostałe pociski zostaną zneutralizowane w późniejszym terminie.

Środki bezpieczeństwa i ostrzeżenia dla mieszkańców

Ze względu na charakter operacji wprowadzono liczne środki ostrożności. Na czas działań ustanowiono strefy bezpieczeństwa na lądzie oraz ograniczono żeglugę na wodach Zatoki Gdańskiej. Zakazano także korzystania z gdańskich plaż, w tym przebywania w wodzie na odcinku od plaży Gdańsk Stogi po Plażę Sobieszewską. Wcześniej mieszkańcy Trójmiasta otrzymali alerty RCB ostrzegające o zagrożeniach związanych z akcją.

Współpraca służb i zabezpieczenie terenu

Operacja była efektem ścisłej współpracy Marynarki Wojennej z Urzędem Morskim w Gdyni, Sztabami Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Miasta Gdańsk. Bezpieczeństwo na wodzie zapewniały jednostki pływające Urzędu Morskiego i Straży Granicznej, natomiast porządku na plażach pilnowali funkcjonariusze Policji oraz innych służb mundurowych.

Neutralizacja niewybuchów to jedno z wielu działań mających na celu zabezpieczenie regionu i ochronę mieszkańców przed skutkami pozostawionych po II wojnie światowej materiałów wybuchowych.

Fot & Źródło Wojsko Polskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *