Siedmiokrotny wzrost zainteresowania służbą w WOT

W ostatnich dniach zwiększyło się zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Okazuje się, że zainteresowanie jest nawet 7-krotnnie większe niż przed inwazją Rosji na Ukrainę. Pokazuje to, że Polacy chcą w przeróżny sposób wspierać swój kraj, w tych trudnych chwilach.

Zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej

Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że Polacy coraz bardziej interesują się służbą w Wojsku i chęcią obrony naszej ojczyzny w razie jakiegokolwiek kryzysu. Również Wojska Obrony Terytorialnej wskazują wzrost zainteresowanych osób.

– Napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania naszych Wojsk Obrony Terytorialnej. Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami – informuje WOT.

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej niesie ze sobą szereg plusów i zalet.

– Rozpoczynając od samorealizacji i podnoszenie swoich kwalifikacji po budowanie przyszłości dzięki zbilansowaniu życia osobistego ze służbą, a na korzyściach finansowych kończąc. Każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej otrzymuje uposażenie za każdy dzień służby, jest ono nieopodatkowane. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Terytorialsi korzystają ze zniżek na przejazdy środkami komunikacji publicznej i PKP oraz tańsze paliwo na stacjach Orlen. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz posiada otwartą ścieżkę kariery poprzez kurs podoficerskie i oficerskie – informują.

Zarobki żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej

Na ten moment, Wojska Obrony Terytorialnej liczą ok. 32 tysiące żołnierzy. Okazuje się, że gdy Rosja napadła na Ukrainę, skrzynki WOT pękały w szwach od nowych wiadomości osób zainteresowanych rekrutacją. 24 lutego wprowadzono nowy status do natychmiastowego stawiennictwa. Proces ten przebiegł wzorowo.

Terytorialsi za swoją służbę otrzymują wynagrodzenie. Składa się ono z dwóch stawek:

  • 411 zł miesięcznie za gotowość. Warunkiem jest powołanie na minimum dwa dni szkolenia lub innych działań (np. kryzysowych).
  • Dodatkowo żołnierze otrzymują wynagrodzenie za każdy dzień szkolenia bądź realizacji zadań, w zależności od stopnia wojskowego. Dla przykładu za 1 dzień ćwiczeń szeregowy otrzyma 117,14 zł, zaś za dwa dni – podwójną stawkę, czyli
    234,28 zł.

To jednak najmniejsze możliwe uposażenie. Źródło.

Jak zostać Terytorialsem?

  • Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze służbą w WOT jest kontakt z jednym naszych rekruterów. Rekruterzy to żołnierze WOT – ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku i są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące procesu rekrutacji, służby, korzyści i obowiązków, szkolenia, itp. Aby skontaktować się z rekruterem wystarczy wejść na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisać nazwę powiatu.
  • Kolejnym sposobem poznania WOT „u źródła” jest rekrutacyjna infolinia. Pod numerem 800-696-077 przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 dyżurują żołnierze WOT, którzy również są w gotowości do rozwiania wszelkich wątpliwości i odpowiedzenia na wszelkie pytania dotyczące służby w WOT.
  • Wszystkich tych, którzy są już zdecydowani na złożenie wniosku o służbę w WOT zachęcamy do aplikowania przez portal www.zostanzolnierzem.pl. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *