Żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolą się wspólnie z brytyjskimi rangersami w prowadzeniu działań nieregularnych na tyłach wroga. Kurs jest szczególnie dedykowany dla dowódców i ma zoptymalizować dowodzenie zespołem w tych trudnych warunkach.

Terytorialsi skutecznym wsparciem dla wojsk operacyjnych

Trwająca w Ukrainie wojna uwypukliła znaczenie Wojsk Obrony Terytorialnej i prowadzenie działań nieregularnych na tyłach wroga. Możemy naocznie przekonać się jakim wsparciem dla wojsk operacyjnych są działania małych, dobrze zorganizowanych oddziałów składających się ze znającej teren ludności, które działają na tyłach wroga. Wyposażone w nowoczesną, przenośną broń, skutecznie przerywają łańcuchy dostaw przeciwnika czy obniżają jego morale niszcząc kolejne pojazdy podczas organizowanych zasadzek. Chcąc udoskonalić swoje zdolności w tym zakresie od 18 do 31 marca 2022 r. na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce żołnierze z 3rd Ranger Battalion szkolą pomorskich terytorialsów z prowadzenia działań nieregularnych na tyłach wroga.

Dowódca na miarę czasów

„Commanders battle course” to kurs w całości opracowany i przygotowany przez instruktorów z Wielkiej Brytanii. Jest skierowany do dowódców sekcji, plutonów, kompanii. Ma przygotować żołnierzy do działań na tyłach wroga a w szczególności przygotować dowódców do efektywnego dowodzenia swoim zespołem i skutecznego realizowania postawionych zadań w tym trudnym środowisku.

Przede wszystkim skuteczność

Podczas tego szkolenia brytyjscy instruktorzy omawiają z naszymi żołnierzami całą procedurę dowodzenia od otrzymania rozkazu poprzez analizę możliwości jego wykonania, samo wykonanie i na koniec analizę wykonania. Podpowiadają im na co zwrócić uwagę podczas dokonywania analizy swojego zespołu pod kątem wykonania zadania. Jak przeprowadzić rozpoznanie przeciwnika. Na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania zadania do realizacji a w szczególności jaką broń i środki walki wybrać, jak rozdzielić zadania na poszczególnych członków zespołu, w jaki sposób dopasować taktykę do sytuacji. Zapoznają się też ze skuteczną ochroną infrastruktury krytycznej. Wszystko po to, aby w przypadku udziału w ewentualnym konflikcie zbrojnym w profesjonalny i efektywny sposób realizować postawione przed terytorialsami zadania.

Współpracujemy z najlepszymi

3rd Ranger Batalion wchodzi w skład 6 Brygady Operacji Specjalnych w Siłach Zbrojnych Wielkiej Brytanii. Jednostka ta jest zorganizowana, wyszkolona i wyposażona do pracy z rdzennymi siłami za liniami wroga. Z uwagi na swoją strukturę i specjalne przygotowanie może też efektywnie wspierać swoje siły specjalne czy być wykorzystywana do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym. Trwający obecnie kurs jest kolejnym przykładem trzyletniej zaplanowanej współpracy pomiędzy żołnierzami z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej a Armią Brytyjską.

Jak zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej to jedyny rodzaj sił zbrojnych, który pozwala łączyć naszą pracę zawodową w cywilu ze służbą w Wojsku Polskim. Terytorialsami mogą zostać uczniowie, studenci, pracownicy firm, instytucji, osoby bezrobotne. Prawie 20% stanu osobowego to kobiety a 32% żołnierzy ma wykształcenie wyższe. Jest to służba ochotnicza skierowana do obywateli polskich w wieku od 18 do 55 lat w korpusie szeregowych i 63 dla podoficerów i oficerów. W całym kraju jest już 32 tysiące terytorialsów. Jeżeli chcesz do nas dołączyć skontaktuj się z rekruterem przy pomocy strony internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

 

Źródło & autor: DWOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *