12 Wielkopolska Brygada OT wsparta specjalistami z innych wojsk, jako pierwsza w siłach zbrojnych zorganizowała mobilny punkt poboru wymazów metodą „drive-thru”, czyli bez wysiadania z samochodu. Projekt ruszył 4 maja w Krotoszynie, jest on realizowany we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną i lokalnym samorządem. Dzisiaj kolejny taki punkt rozpoczął badania w Ostrowie koło Opoczna. Obecnie pięć brygad OT już ma lub właśnie buduje takie kompetencje. Będą one wykorzystywane na zapotrzebowania wojewodów w całym kraju.
Pobieranie wymazów, w tym metodą „drive-thru”, staje się jednym z głównych zadań WOT w ramach prowadzonej od blisko dwóch miesięcy operacji „Odporna Wiosna”. Tylko wczoraj (4 maja br.) zespoły wymazowe pobrały 1500 wymazów. Próbki były pobierane stacjonarnie – w dwudziestu sześciu Domach Pomocy Społecznej, hospicjach i innych placówkach opiekuńczych, mobilnie – w domach osób przebywających w kwarantannie oraz po raz pierwszy w punkcie Test&GO w Krotoszynie.
Punkt Test&GO w Krotoszynie będzie funkcjonował do 6 maja. Próbki do badań genetycznych na obecność koronawirusa są pobierane bezpłatnie od zarejestrowanych pacjentów w godzinach 10-18 przez żołnierzy oraz pracowników służb sanitarnych z Krotoszyna i Ostrzeszowa.
Oficjalnego otwarcia punktu dokonał wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Przypomniał, że w powiecie krotoszyńskim do tej pory potwierdzono ponad 260 przypadków zakażenia. Powstałe w Krotoszynie centrum testowe składa się z kontenerów i namiotów, które tworzą cztery strefy: ewidencji, pobierania materiału do badań, odpoczynku i dekontaminacji. „Jest to punkt ciężki z uwagi na zadysponowany sprzęt i ludzi. Takie punkty będą obecne tam, gdzie jest zwiększona zachorowalność” – powiedział dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej Rafał Miernik.
W poniedziałek w Krotoszynie pobrano 88 próbek, kolejne 100 jest zaplanowane do pobrania we wtorek. Wymazy są pobierane od osób, które wcześniej telefonicznie zarejestrowały się w wojewódzkim sanepidzie. To wojewódzka inspekcja sanitarna decyduje o tym, kto będzie mógł w ten sposób wykonać darmowy test. Cała procedura trwa ok. 15 minut. Pobrane wymazy są następnie przekazane do laboratorium, które przeprowadzają badania diagnostyczne. Po trzech dniach pracy punktu poboru w Krotoszynie zostanie on przeniesiony do Kalisza.
Dzisiaj (5 maja) rozpoczął funkcjonowanie pierwszy punkt Test&GO w woj. łódzkim, w Ostrowie koło Opoczna. Kolejne będą uruchamiane na Mazowszu, Warmii i Mazurach oraz Śląsku.
Źródło: infowire.pl