W najbliższy piątek, 18 marca ok. 50 nowych ochotników zasili szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy podjęli odpowiedzialną decyzję służby Ojczyźnie. Nabór nowych terytorialsów przeprowadzony zostanie w Malborku na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, która jest matecznikiem 71 batalionu lekkiej piechoty, będącego integralną częścią pomorskiej brygady OT.

Wstąpienie w szeregi WOT daje doskonałą możliwość nauki wojskowego rzemiosła. Szkolenie podstawowe, przeznaczone jest dla osób, które do tej pory nie miały styczności z wojskiem. Trwa ono 16 dni i jest bardzo intensywne. W tym czasie Terytorialsi przyswajają podstawowe nawyki i zachowania na polu walki. Najważniejszymi elementami szkolenia jest nauka strzelania z broni indywidualnej, szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna czy elementy przetrwania.

Jak wygląda cykl szkolenia żołnierza Obrony Terytorialnej?

Cykl szkolenia żołnierza WOT trwa 3 lata. Po tym czasie żołnierz osiąga tzw. status ‘combat ready’ czyli pełną gotowość bojową.

Przez te 3 lata Terytorials przechodzi przez 4 etapy szkolenia. Pierwsze z nich to szkolenie indywidualne, które stanowi rodzaj selekcji na kolejne etapy i ma być bazą dydaktyczną z zakresu pomocy medycznej i wiedzy teoretycznej. Podczas tego szkolenia wykorzystuje się także platformę e-learningową. Drugim etapem jest szkolenie specjalistyczne, które skupia się na przydziale do konkretnej funkcji pełnionej w pododdziale, np. saper czy medyk.

Ostatnim jest szkolenie zgrywające pododdziały. Na tym etapie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali Terytorialsi, np. miejskiego czy górskiego.

Atuty szkolenia WOT

Niewątpliwym atutem uczestnictwa w szkoleniu WOT jest kadra dowódcza, która odpowiada za wyszkolenie terytorialsów. Osoby prowadzące ćwiczenia to często żołnierze wywodzący się z wojsk specjalnych,  z ogromnym doświadczeniem i wiedzą, którzy chętnie podzielą się swoimi umiejętnościami nabytymi przez lata pełnionej służby.

Wojska Obrony Terytorialnej są więc znakomitym sposobem, aby pogodzić życie rodzinne ze spełnianiem swej żołnierskiej pasji i obywatelskiego obowiązku. Służba w WOT to możliwość nabycia żołnierskich umiejętności z rąk najwyższej klasy fachowców – bez żadnych kosztów ze strony ochotników. Porzuć więc myśl o płatnych kursach i szkoleniach – Wojska Obrony Terytorialnej to gwarancja najwyższego poziomu szkolenia i przekazywanej wiedzy teoretycznej.

Rosyjska napaść na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost zainteresowania służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Konflikt, który rozgrywa się tuż za naszą granicą obudził w Polakach jeszcze większego ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku obrony Ojczyzny. Wzmożona chęć założenia wojskowego munduru to z pewnością również pokłosie tego, jak wielką rolę w obronie Ukrainy odgrywają tamtejsze Wojska Obrony Terytorialnej.

Jak zostać terytorialsem?

Dla osób, które jeszcze nie zdecydowały się na służbę w wojsku, ale myślą o tym zachęcamy do kontaktu z naszymi rekruterami, co z pewnością ułatwi i przyśpieszy cały proces rekrutacyjny. Rekruterzy to żołnierze WOT – ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku i są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące procesu rekrutacji, służby, korzyści i obowiązków, szkolenia, itp. Aby skontaktować się z rekruterem wystarczy wejść na stronę rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisać nazwę powiatu.

Kolejnym sposobem poznania WOT „u źródła” jest rekrutacyjna infolinia. Pod numerem 800-696-077 przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 dyżurują żołnierze WOT, którzy również są w gotowości do rozwiania wszelkich wątpliwości i odpowiedzenia na wszelkie pytania dotyczące służby w WOT.

Wszystkich tych, którzy są już zdecydowani na złożenie wniosku o służbę w WOT zachęcamy do aplikowania przez portal www.zostanzolnierzem.pl. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Można również udać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, to najbardziej tradycyjna forma rekrutacji do WOT. W WKU można zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć formalny wniosek o służbę w WOT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *