Od piątku, 13 września, Wojsko Polskie, w tym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) i wojsk operacyjnych, aktywnie uczestniczy w akcjach przeciwpowodziowych w południowo-zachodniej Polsce. Na podstawie oceny sytuacji oraz wniosków wojewodów, przesłanych do Ministerstwa Obrony Narodowej, utworzono cztery zgrupowania zadaniowe, których celem jest wsparcie służb na terenach najbardziej zagrożonych dla ludności i mienia.

Żołnierze Wojska Polskiego zostali rozmieszczeni w województwach opolskim, dolnośląskim i śląskim. W gotowości pozostają również oddziały w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim. Do dyspozycji sztabów kryzysowych zostało oddelegowanych 4,6 tys. żołnierzy wraz ze specjalistycznym sprzętem. Kolejne jednostki, w tym brygady OT z Lubelszczyzny, Podkarpacia, Przemyśla, Nadbużańskiego i Świętokrzyskiego, pozostają w pełnej gotowości, by zareagować na przesuwającą się falę powodziową na północ.

W wojskach operacyjnych utworzono osiem zespołów inżynieryjnych, które mają za zadanie wspierać zgrupowania zadaniowe organizowane przez WOT. Każdy z tych zespołów jest wyposażony w Pływające Transportery Samobieżne (PTS), łodzie saperskie oraz inny sprzęt niezbędny do działań, takich jak pompy, piły czy agregaty prądotwórcze.

Do akcji zostało również wydzielonych 17 śmigłowców, w tym 3 Black Hawk z Wojsk Specjalnych, oraz 4 śmigłowce w systemie poszukiwawczo–ratowniczym SAR. Wsparcie ze strony Sztabu Generalnego czeskich sił zbrojnych umożliwiło wykorzystanie trzech śmigłowców Mi-17, stacjonujących w Polsce.

Wsparcie na zagrożonych terenach zapewniają również żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. W ramach Wojsk Obrony Terytorialnej utworzono cztery zgrupowania zadaniowe, bazujące na jednostkach z 11. Małopolskiej, 12. Wielkopolskiej, 13. Śląskiej i 16. Dolnośląskiej Brygady OT, z których każda liczy około 500 żołnierzy. W odpowiedzi na sytuację kryzysową, podniesiono alert gotowości WOT dla jednostek województwa podkarpackiego i lubelskiego.

Do zabezpieczenia przemieszczania ciężkiego sprzętu zaangażowano także Żandarmerię Wojskową. Główne działania wojsk koncentrują się na umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w takich miejscowościach jak Legnica, Czechowice-Dziedzice, Paczków, Kubice, Cieszyn, Strumień, Skoczów, Goleszów, Ustroń i Pawłowice. Wojsko wspiera również działania ewakuacyjne w miejscowościach takich jak Stronie Śląskie, Łąka Prudnicka, Nysa, Kondratowa, Bardo i Kamieniec Ząbkowski oraz udziela wsparcia administracji publicznej i władzom lokalnym w sytuacji kryzysowej.

W ciągu ostatniej doby Wojsko Polskie, we współpracy z innymi służbami, ewakuowało około 2,6 tys. osób, w tym również z użyciem śmigłowców. Obecnie żołnierze koordynują transport lotniczy pacjentów ze szpitala w Nysie do Opola.

Rozpoczęto również planowanie wsparcia wojska w działaniach usuwania skutków powodzi. W ramach tego działania planuje się zakwaterowanie ewakuowanych oraz pomoc w odbudowie infrastruktury, w tym budowę tymczasowych mostów, przepraw i dróg. W celu realizacji tych zadań, we Wrocławiu organizowane jest dodatkowe zgrupowanie inżynieryjne.

Całością sił zaangażowanych w operację kryzysową dowodzi Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. Zaangażowanie Wojska Polskiego w akcje przeciwpowodziowe nie zakłóca innych zadań i operacji realizowanych przez Siły Zbrojne RP w kraju i za granicą.

Fot: Wojsko Polskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *