Wojsko Polskie rozwija zaawansowany system obrony antylotniczej i antyrakietowej.

Umowy dotyczące zakupu sprzętu dla Wojska przewidują nabywanie składników dla 3 dywizjonów, co równa się 6 dodatkowym bateriom systemu PATRIOT/IBCS w ramach drugiej fazy programu WISŁA. Dodatkowo umowy obejmują zakup dwóch Morskich Jednostek Rakietowych, Zautomatyzowanego Stanowiska Dowodzenia ZENIT-MP+ przeznaczonego dla zestawów PILICA+ oraz ramowe porozumienie dotyczące dronów FlyEye.

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, wyraził swoje zadowolenie z dynamicznego rozwoju Wojska Polskiego, zwłaszcza w zakresie wyposażenia w nowoczesną broń. Szczególnie ceni umowy dotyczące wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, podkreślając, jak daleko zaszliśmy od początku, kiedy praktycznie zaczynaliśmy od niczego. Minister wyraził również wdzięczność za współpracę z USA i Wielką Brytanią.

Błaszczak poinformował o zatwierdzeniu drugiej fazy systemu Patriot oraz umowy dotyczącej systemu Narew. Dodał, że jednym z ważnych osiągnięć jest zakup nowoczesnych radarów dla Wojska Polskiego oraz wprowadzenie nowego systemu dowodzenia IBCS. Ten najnowszy system zapewni Wojsku Polskiemu sieciocentryczność, łącząc różne elementy w jedną sieć, w tym nowoczesne samoloty F-35, które dołączą do wyposażenia Wojska Polskiego w przyszłym roku.

Minister podkreślił również zakup nowej broni, w tym dwóch nowych morskich jednostek rakietowych, które skutecznie odstraszają potencjalnych agresorów.

Błaszczak dziękował wszystkim zaangażowanym w modernizację techniczną i budowę sieciocentrycznego systemu obrony. Podkreślił, że te działania wzmacniają Wojsko Polskie i przyciągają młodych ludzi do służby wojskowej, głównie dzięki dostępowi do nowoczesnej broni.

Źródło: Wojsko Polskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *