Wojska USA na stałe w Polsce

21 marca na terenie Camp Kościuszko w Poznaniu, odbyły się uroczystości przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P) na Garnizon Sił Zbrojnych USA (U.S. Army Garrison Poland, USAG-P).

W uroczystościach wziął udział wicepremier Mariusz Błaszczak.

„Jesteśmy dumni z deklaracji pana prezydenta Bidena dotyczącej stałej obecności wojsk USA w Polsce. Zabiegaliśmy o to przez lata, o to słowo „permanent” i właśnie ono stało się faktem. Od dziś rozpoczyna swoją działalność garnizon w Poznaniu. Działa już wysunięte Dowództwo V Korpusu U.S. Army, a więc to z Polski dowodzone są siły lądowe Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Nasi żołnierze ćwiczą ze sobą. Niedaleko od Poznania, w Biedrusku jest Abrams Academy – akademia szkoląca polskich czołgistów do służby na czołgach Abrams, które już w tym roku trafią do Wojska Polskiego. I to są właśnie te dobre informacje dotyczące bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO” – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas spotkania w sprawie ustanowienia U.S. Army Garrison Poland.

Wojska USA na stałe w Polsce

U.S. Army Garrison Poland to już 8-smy stały garnizon sił zbrojnych USA w Europie i co ważniejsze – pierwszy stały garnizon amerykańskich wojsk w Polsce. Poznańska jednostka powstała, dzięki decyzji prezydenta USA z 2022 r. W czasie uroczystości odsłonięto sztandar Garnizonu i odczytano rozkaz o ustanowieniu U.S. Army Garrison – Poland.

„Nasza współpraca układa się bardzo dobrze, wręcz modelowo. Chcę zapewnić państwa, że jeszcze w tym roku razem z ambasadorem Brzezińskim będziemy zapraszać na takie spotkania, podczas których będziemy prezentować efekty naszej współpracy. W tym roku oprócz czołgów Abrams na wyposażenie Wojska Polskiego trafi także system HIMARS. Są już Patrioty. W przyszłym roku odbierzemy pierwsze samoloty F-35. Prowadzimy jeszcze negocjacje w sprawie innego sprzętu wojskowego. Naszym celem jest osiągniecie interoperacyjności z wojskami Stanów Zjednoczonych. Naszym celem jest wyposażenie Wojska Polskiego w sprzęt, który będzie jak najbardziej kompatybilny ze sprzętem ze Stanów Zjednoczonych. Stany Zjednoczone posiadają najsilniejszą armię na świecie, a my chcemy korzystać z najlepszych wzorców” – kontynuował podczas ceremonii szef MON.

Celem U.S Army Garrison Poland jest wsparcie  infrastrukturalne dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Dodatkowo garnizon będzie zajmował się także kierowaniem i zarzadzaniem wysuniętymi placówkami wojsk amerykańskimi w Polsce.

„Chciałbym na koniec zwrócić się do amerykańskich żołnierzy. Bardzo dziękuję za waszą służbę. Jestem dumny z tego, że żołnierze Wojska Polskiego mogą ćwiczyć i zwiększać interoperacyjność właśnie z żołnierzami Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych. Zakończę mottem V Korpusu, „It Will Be Done!” – to będzie zrobione” – dodał Mariusz Błaszczak.

Źródło: Wojsko Polskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *