Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały za zadanie wsparcie ośrodków pomocy społecznej w dystrybucji żywności do osób potrzebujących w związku z epidemią koronawirusa. Pierwszym ośrodkiem, który otrzyma pomoc od 14. batalionu lekkiej piechoty będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Hajnówce .

Jak możemy wyczytać na stronie WOT, ośrodki pomocy społecznej otrzymają wsparcie od terytorialsów, którzy pomogą w dystrybucji żywności. Takie rozwiązanie wprowadzono we wszystkich brygadach Obrony Terytorialnej.

Ważne jest, aby osoby potrzebujące, nie zjawiały się w ośrodkach pomocy społecznej i tym samym przyczyniały się do rozpowszechniania ew. koronawirusa. Jako pierwsi o pomoc do żołnierzy WOT wystąpili pracownicy MOPS w Hajnówce. Na stronie WOT możemy przeczytać, że w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej działa koordynator do spraw wsparcia dystrybucji żywności, którego rolą jest utrzymywanie kontaktu z ośrodkami pomocy społecznej oraz planowanie dystrybucji.

Po otrzymaniu danych i wytycznych z MOPS, koordynator angażuje właściwy terytorialnie pododdział brygady (takie stacjonują w Białymstoku, Hajnówce, Łomży lub Suwałkach). Żywność pobierana jest przez żołnierzy OT z magazynów pomocy społecznej lub banków żywności i dostarczana wojskowym transportem pod wskazany adres do osób potrzebujących.

W czwartek 19.03 żołnierze 14. batalionu lekkiej piechoty z Hajnówki dostarczyli ponad 20 paczek z żywnością do osób potrzebujących wskazanych przez MOPS. W dalszej kolejności wsparcie Obrony Terytorialnej może objąć, między innymi, osoby pozostające w kwarantannie.

Fot. Joanna Szubzda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *