Jeśli chcesz dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej to ta strona jest dla Ciebie. Jest to szczegółowy poradnik, w jaki sposób można zostać terytorialsem.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z pięciu rodzajów sił zbrojnych Polski, tuż obok wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych. Do zadań Wojsk Obrony Terytorialnej należą: prowadzenie działań obronnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi oraz wsparcia elementów układu pozamilitarnego, prowadzenia samodzielnych działań niekonwencjonalnych, przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych, udziału w zabezpieczeniu przyjęcia i rozwinięcia sojuszniczych sił wzmocnienia, realizacja zadań z zakresu: zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków, ochrony mienia, akcji poszukiwawczo-ratowniczych oraz prowadzenie działań informacyjnych.

Przeczytaj również: Wojska Obrony Terytorialnej: Zarobki

Warunki zostania terytorialsem

Zanim udasz się do odpowiedniego WKU lub złożysz wniosek, najpierw musisz spełnić podstawowe warunki takie jak:

  • posiadasz polskie obywatelstwo,
  • jesteś pełnoletni,
  • jesteś zdrowy fizycznie i psychicznie by pełnić służbę wojskową,
  • jesteś niekarany,
  • nie pełnisz innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadasz przydziału kryzysowego.

Jeśli wszystko jest w porządku, a Ty nigdy nie byłeś/aś w wojsku to czeka na Ciebie kilka kroków.

Jak zostać terytorialsem bez służby wojskowej?

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać jest złożenie wniosku o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej
Taki wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub pobrać wniosek tutaj. Następnie należy go wypełnić i dostarczyć do WKU właściwego dla Twojego miejsca zameldowania osobiście lub pocztą. Wniosek możesz również wypełnić w WKU. Przykładowy wzór wniosku.

Czekaj na rozmowę kwalifikacyjną
Po złożeniu wniosku pozostało oczekiwać na kontakt w sprawie rozmowy kwalifikacyjnej. W tym czasie Wojskowe Centrum Rekrutacji zajmie się Twoim wnioskiem, natomiast przed Tobą pierwsze zadanie. Zapoznaj się z materiałami dotyczącymi Wojsk Obrony Terytorialnej i popraw lub zadbaj o swoją sprawność fizyczną. Więcej informacji.
Tutaj dowiesz się jak zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

Poznaj WOT
Kiedy WCR zdecyduje się z Tobą skontaktować, to najpierw wystąpi z propozycją terminów, abyś mógł/a odwiedzić swoją przyszłą jednostkę wojskową. Dzięki temu nie będziesz zaskoczony/a kiedy już zostaniesz powołany/a. W czasie odwiedzin poznasz dowódcę i więcej informacji na temat przebiegu szkolenia. Dodatkowo będziesz mógł/a przymierzyć mundur i buty, aby w pełni poznać swój rozmiar. Ograniczy to późniejszy stres podczas powołania.

Rozmowa kwalifikacyjna
Na tym etapie otrzymasz już informacje o proponowanym terminie z Wojskowym Centrum Rekrutacji. W czasie rozmowy Komisja sprawdzi Twoją wiedzę ogólnowojskową i będzie weryfikowała dokumenty, które załączyłeś do wniosku. Nie zapomnij o oryginałach dokumentów.

Na finiszu
O wyniku rozmowy kwalifikacyjnej zostaniesz poinformowany, niezależnie od wyniku. Jeśli wynik będzie pozytywny to czeka na Ciebie Wojskowa Komisja Lekarska. Tam przejdziesz badania lekarskie i psychologiczna, a także szkolenie e-learningowe, na którym to zapoznasz się z podstawową wiedzą kandydata na żołnierza TSW. Po ukończeniu kursów otrzymasz certyfikat ukończenia kursu. Taki certyfikat należy dostarczyć przełożonemu w trakcie szkolenia stacjonarnego. Wtedy też otrzymasz skierowanie z WCR.

Powołanie
Na 14 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia, otrzymasz od Komendanta Wojskowego Centrum Rekrutacji kartę powołania. Wydawana jest ona po otrzymaniu orzeczenia od Wojskowej Komisji Lekarskiej i pracowni psychologicznej. Więcej szczegółów na temat powołania znajdziesz tutaj.

Teraz to już ostatnia prosta, żeby zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Powodzenia!
Fot. WOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *