Już blisko tydzień trwają wspólne patrole radomskich żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialenj z druhami Straży Pożarnej. Patrolowane są lasy i tereny około leśne w gminie Odrzywół.Patrole trwają dzień i noc. Mają za zadanie ochronę lasów podczas panującej suszy i odstraszenie potencjalnych piromanów, którzy mogli by podłożyć ogień.

W czasie patroli, żołnierze wykorzystują specjalistyczny sprzęt taki jak quady, noktowizja i termowizja wspierający ich działania.

Fot. WOT

– Od tygodnia radomscy „terytorialsi”, na prośbę wójta patrolują lasy w gminie Odrzywół. Ta gmina od kilku już lat boryka się z plagą podpaleń i pożarów lasów, dlatego nasz batalion bez chwili zastanowienia, zadeklarował i okazał w tym rejonie pomoc społeczeństwu. Uważam, że tak zorganizowane patrole, wpłyną na odstraszenie ewentualnych sprawców podpaleń i ochronią te piękne lasy w czasie panującej suszy. Naszym obowiązkiem jest wspieranie i obrona lokalnych społeczności, kiedy tylko ludność cywilna znajdzie się w takiej potrzebie – mówi podpułkownik Łukasz Baranowski, Dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty.

Warto dodać, że w 2019 roku spłoneło 125 hektarów lasów i poszycia leśnego.

Źródło: ezachodnia

Fot. WOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *