Wczoraj w godzinach wieczornych do Kielc przyjechał transport kilkudziesięciu dzieci ze schorzeniami onkologicznymi z Ukrainy. Cześć z nich była również zakażona COVID 19. Kolejny raz Terytorialsi pokazali, że zgodnie z przyświecającym im hasłem są „Niezawodnym Wsparciem” dla administracji publicznej i samorządowej oraz samych uchodźców.  

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady OT transportowali chore onkologicznie dzieci do kieleckich szpitali. Część małych pacjentów była również zakażona SARS-CoV-2. Pomocy udzielono prawie 30 pacjentom wraz z ich rodzinami.

W akcji transportorowej byli zaangażowani Świętokrzyscy terytorialsi, strażacy, policjanci, harcerze oraz Straż Ochrony Kolei i wolontariusze.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przystąpili do działań pomocowych na rzecz uchodźców z Ukrainy już od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Głównym zadaniem terytorialsów jest wsparcie wojewodów, samorządów i instytucji, odpowiedzialnych za organizację pomocy uchodźcom. Użycie wojska do tych zadań jest realizowane na mocy ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. 2007 Nr 89 poz. 590). Wnioski o wsparcie kierowane są przez wojewodów do ministra obrony narodowej.

Źródło: DWOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *