Podlascy terytorialsi wspólnie z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO uczestniczyli w ćwiczeniu zgrywającym pk. BULL RUN. To już druga edycja ćwiczenia z udziałem WOT.

W ćwiczeniu wzięły udział wybrane pododdziały z batalionów lekkiej piechoty, kompanii dowodzenia, kompanii saperów oraz Grupy Rozpoznania Obrazowego 1PBOT.

Do głównych zadań żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas ćwiczenia BULL RUN należało:

  • eskorta kolumny pojazdów 15 Brygady Zmechanizowanej,
  • wykonywanie, przy użyciu Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye, zadań rozpoznawczych na rzecz wojsk operacyjnych,
  • udział w epizodach taktycznych.

Ostatnim etapem ćwiczenia było odbicie, opanowanej przez przeciwnika, zapory wodnej na Zalewie Siemianówka. Zadanie terytorialsów polegało na dotarciu do tamy na łodziach saperskich i opanowaniu jej wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych. Dowodzenie nad siłami 1PBOT wyznaczonymi do tego epizodu objął 14 batalion lekkiej piechoty.

Była to już osiemnasta edycja ćwiczenia zgrywającego BULL RUN. Biorą w nim udział wydzielone pododdziały Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce i 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Ich celem jest doskonalenie sprawnego przemieszczenie sił polskich i sojuszniczych w wyznaczone rejony.

W 2020 roku podlascy terytorialsi uczestniczyli w ćwiczeniu BULL RUN, które odbywało się m.in. na terenie Suwalszczyzny.

Autor: DWOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *