Terytorialsi tworzą Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców

Na korzyść Wojewody, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wydzieli co najmniej jedną Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców. Takie grupy mają powstać w każdej brygadzie Obrony Terytorialnej.

Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców – zadania

Zadaniem Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców będzie:

  • wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych,
  • wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów informacyjnych,
  • czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy.

Grupa będzie się składać z żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy znają język ukraiński lub rosyjski, posiadają kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy, a także psychologowie lub osoby z kwalifikacjami pedagogicznym (ew. cechujące się miękkimi kompetencjami społecznymi).

Cel Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców

Celem grup, będzie zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom z Ukrainy, ich rodzinom i bliskim walczących żołnierzy. Terytorialsi będą wspierać wojewodów, samorządy w organizacji całego systemu przyjęcia uchodźców, którzy uciekają ze swojej ojczyzny po Inwazji Rosji na Ukrainę.

Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują w podwyższonym statusie gotowości. Na ten moment powołano żołnierzy Obrony Terytorialnej z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Pozostałe brygady WOT pozostają w 12-godzinnej gotowości. W tej chwili WOT wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy państwa oraz wspiera administracje państwową i samorządową w organizacji i pracy punktów przyjęcia uchodźców.

Jak zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT i dwa centra szkolenia, w tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W WOT służy blisko 32 000 żołnierzy, wciąż trwa nabór nowych ochotników. Wszystkich chętnych do wstąpienia do WOT zachęcamy do wejścia na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tam można znaleźć kontakt z naszymi rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą.

Źrodło: Pułtusk24
Fot. WOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *