W dniach od 25 do 29 kwietnia br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zorganizowało kolejną edycję kursu Combat Lifesaver – ratownika pola walki. Do szkolenia w CSWOT zakwalifikowanych zostało ponad 20 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całej Polski, a także żołnierze z wojsk operacyjnych.

W czasie pięciodniowego kursu żołnierze nabywają wiedzę oraz umiejętności niezbędne do wykonywania czynności z zakresu ratownictwa pola walki. Uczą się praktycznego zakładania staz taktycznych, używania specjalistycznych opatrunków wojskowych czy też podejmowania ewakuacji medycznej. Ponadto w czasie prowadzonego szkolenia, kursanci kształtują poczucie odpowiedzialności, a instruktorzy przygotowują ich do podejmowania szybkiej reakcji podczas prowadzonych działań taktycznych, które zasadniczo różnią się od niesienia pomocy w sytuacjach codziennych.

Kurs prowadzony jest bardzo intensywnie, a wiedza weryfikowana na bieżąco. Jestem pod pełnym wrażeniem tego szkolenia, ponieważ swoją wiedzę mogę zdobywać od ludzi, którzy posiadają w tym zakresie ogromne doświadczenie.

– powiedział kpr. Szymon RUTKOWSKI z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia.

W skład tzw. „Wspaniałej dwunastki” czyli podstawowego elementu bojowego WOT, wchodzi aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik. Ich zadanie to m.in. udzielanie pierwszej pomocy medycznej podczas działań bojowych i działań kryzysowych. Dla WOT szczególnie cenna jest możliwość wykorzystania umiejętności medycznych posiadanych przez żołnierzy.

Posiadam wykształcenie medyczne ponieważ z zawodu jestem położną, natomiast różnica między ratownictwem taktycznym, a cywilnym jest diametralna. Bardzo się cieszę, że zostałam zakwalifikowana na to szkolenie ponieważ uczę się na nim całkowicie nowych rzeczy, z którymi dotychczas nie miałam styczności.

– podsumowała kpr. Ewa POKORA z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Autor: DWOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *