1000 litrów krwi zebrali terytorialsi i podchorążowie dla banku krwi w ramach operacji „Odporna Wiosna”.

6 marca, czyli dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia koronwirusem w Polsce, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli działania przeciwkryzysowe. W tym samym czasie, Regionalne Centra Krwiodawstwa zaczęły mieć problemy z brakiem krwi – tak cennego i stale potrzebnego daru. Rozwój epidemii przyczynił się do zagrożenia poziomowi strategicznych zapasów krwi.

Narodowe Centrum Krwi wystartowało z apelem do społeczeństwa „Oddajcie krew, jest teraz bardzo potrzebna!”. Na tą akcję zareagowali terytorialsi, którzy zorganizowali donacje zbiorowe w jednostkach macierzystych i indywidualne w swoich miejscach zamieszkania. Do akcji przystąpili również podchorążowie Akademii Wojskowych.

Akcja oddawania krwi nabrała tempa i objęła swoim zasięgiem całą Polskę. Już w pierwszych dniach akcji, oddanie czerwonego daru zadeklarowało blisko 1000 żołnierzy i podchorążych, tym samym zasilając system krwiodawstwa 500 litrami krwi. Wielkie zaangażowanie żołnierzy przyniosło ogromne sukcesy. W ciągu miesiąca do Banku Krwi trafiło ponad 1000 litrów krwi od zaledwie 2500 dawców.

Fot. WOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *