Prawie 200 terytorialsów i żołnierzy wojsk operacyjnych przez dwa dni ćwiczyło w Łodzi elementy ratownictwa drogowego. Pod specjalne hydrauliczne nożyce poszło kilkadziesiąt samochodów. Organizatorem szkolenia była 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej.

Podobne ćwiczenia dla żołnierzy z całej Polski 9 Łódźka Brygada OT zorganizowała już po raz trzeci. Tym razem na terenie jednostki wojskowej przy ul. Pryncypalnej w Łodzi pod okiem doświadczonych strażaków, żołnierzy i ratowników szkolili się terytorialsi ze wszystkich brygad obrony terytorialnej w kraju. Swoje umiejętności podnosili także żołnierze wojsk inżynieryjnych między innymi z Elbląga, Niska i Brzegu.

Dwudniowe szkolenie zawierało elementy teoretyczne wykorzystania sprzętu ratowniczego, a także część praktyczną. Żołnierze uczyli się obsługi nożyc hydraulicznych do rozcinania karoserii samochodów czy specjalnych poduszek, dzięki którym można podnieść nawet kilkutonowe przedmioty.

Dzięki takim ćwiczeniom jesteśmy zawsze gotowi na sytuacje kryzysowe, nawet jak ta sprzed kilku dni  w Bejrucie – powiedział ppłk Marcin Markiewicz Dowódca 91 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zgierzu.

Takie wspólne szkolenia to bardzo dobry pomysł, mogliśmy w praktyce poznać zastosowanie sprzętu i wiele nauczyć się od strażaków, którzy na co dzień mają większe doświadczenie w  podobnych akcjach – dodaje uczestnik szkolenia szer. Łukasz Stefański z 91 blp w Zgierzu.

Działanie w ramach akcji związanych z zarządzaniem kryzysowym to jedno z zadań, dla których powołano WOT.

Źródło: infowire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *