Od 6 do 24 listopada trwał trzytygodniowy kurs dla przyszłych wysuniętych obserwatorów ognia, organizowany przez specjalistów z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. W jego XII edycji wzięło udział 17 żołnierzy z jednostek wojskowych podległych „Czarnej Dywizji”. Szkolenie odbywało się na terenie obiektów szkoleniowych 17 Brygady Zmechanizowanej, Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie oraz w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim.

Program kursu obejmował zagadnienia topografii i procedur wsparcia ogniowego, a także praktyczne aspekty pracy z mapą, geodezją oraz sprzętem obserwacyjnym i optoelektronicznym. W drugim tygodniu kursanci przenieśli się do terenu, by zgłębiać wiedzę praktyczną.

Szczególnie wymagające okazały się zajęcia praktyczne przeprowadzone 21 listopada w zurbanizowanym terenie Gorzowa Wielkopolskiego, w tym na dachu budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak wyjaśnia kpr. Maksymilian Bednarski, kierownik szkolenia, realistyczne warunki, takie jak anteny czy metalowe elementy budynku, stanowiły dodatkowe wyzwanie, utrudniając pracę z urządzeniami elektronicznymi.

Kurs charakteryzuje się wysokim poziomem trudności, co pokazuje fakt, że tylko około 30% kandydatów kończy szkolenie. Uczestnicy po każdym etapie poddawani są testom podsumowującym.

Kpr. Bednarski podkreśla, że głównym zadaniem obserwatora ognia jest opracowanie danych do strzelania i wezwanie wsparcia ogniowego, co stanowi kluczowy element programu szkoleniowego. Żołnierze, którzy z sukcesem ukończą kurs, będą zdolni do samodzielnego kierowania ogniem artyleryjskim.

Zdjęcia: st. szer. spec. Patryk Szymaniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *