14.01.2024 Międzygórze . Masyw Śnieżnika Szkolenie lawinowe Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu Fot. DWOT

W dniach od 9 stycznia w Masywie Śnieżnika, dziewięciu odważnych kandydatów podjęło się najbardziej wymagającego szkolenia w wojsku. Czwarty i ostatni etap kursu instruktorów zaawansowanych SERE skupił się na ekstremalnych warunkach zimowych, gdzie niskie temperatury i zagrożenie lawinowe były stałym wyzwaniem.

W trakcie tego intensywnego szkolenia żołnierze doskonalili swoje umiejętności budowania schronień i przetrwania w trudnych warunkach śnieżno-lawinowych. Nauka poruszania się na nartach skiturowych w terenie przygodnym oraz korzystanie ze specjalistycznego sprzętu lawinowego były kluczowym elementem programu.

Podczas szkolenia, kandydaci zdobywali umiejętności szybkiego przemieszczania się pomiędzy rejonami działania przy użyciu skuterów śnieżnych i nart. Niezwykle istotne było również opanowanie technik udzielania pomocy poszkodowanym przez lawinę, a także wiedza na temat postępowania w przypadku zasypania przez śnieg.

Kurs instruktorów zaawansowanych SERE obejmował również naukę wykorzystania technik linowych, co jest niezbędne podczas działań w górach w warunkach zimowych. Instruktorzy przekazywali swoją wiedzę, ucząc kursantów, jak efektywnie posługiwać się specjalistycznym sprzętem podczas trudnych sytuacji.

Zakończeniem intensywnego szkolenia było przeprowadzenie akcji ratunkowej na przygotowanym lawinisku. Kandydaci musieli odnaleźć poszkodowanych, odkopać ich sprawnie, udzielić pomocy, a następnie zorganizować skuteczną ewakuację.

Po zakończeniu wszystkich etapów, instruktorzy SERE otrzymują zaszczytne uprawnienia instruktora zaawansowanego SERE. To pozwala im na samodzielne organizowanie szkoleń SERE w swoich jednostkach. Warto podkreślić, że to wyjątkowe szkolenie trwa od 11 lat i jest prowadzone przez doświadczonych instruktorów Cyklu Rozpoznania z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu we współpracy z ratownikami GOPR. To prawdziwe wyzwanie, które kształtuje elitarne jednostki, ucząc ich radzenia sobie w najtrudniejszych warunkach górskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *