W piątek 29 listopada 2024 r. o godz. 10.00 w Klubie WAT w Warszawie przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25A odbędzie się uroczystość z okazji Święta Wojskowej Akademii Technicznej i Dnia Podchorążego.
W programie uroczystości: przemówienie Rektora-Komendanta WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka, wręczenie odznaczeń i wyróżnień, przemówienia okolicznościowe, odprowadzenie sztandaru, występ okolicznościowy
***
Geneza Dnia Podchorążego: 29 listopada 1830 r. podchorążowie Szkoły Piechoty w Warszawie, pod dowództwem podporucznika Piotra Wysockiego, atakiem na Belweder – ówczesną siedzibę rosyjskiego wielkiego księcia Konstantego – rozpoczęli Powstanie Listopadowe. Ważnym momentem pamiętnej nocy listopadowej było zdobycie Arsenału. Już następnego dnia, 30 listopada, Warszawa była wolna. Walki skierowane przeciwko Cesarstwu Rosyjskiemu objęły swoim zasięgiem całe Królestwo Polskie, Litwę, Żmudź i Wołyń. Powstanie Listopadowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, 29 listopada obchodzony jest jako Dzień Podchorążego i zarazem Święto Wojskowej Akademii Technicznej.
***
Wojskowa Akademia Techniczna to największa uczelnia wojskowa w kraju, kształcąca przyszłe kadry oficerskie dla wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP oraz kadry cywilne dla polskiej gospodarki. Aktualnie w WAT studiuje 9000 studentów, w tym niemal 3400 podchorążych. Studia wojskowe realizowane są na 13 kierunkach, m.in.: elektronice i telekomunikacji, geodezji i kartografii, informatyce, kryptologii i cyberbezpieczeństwie, budownictwie, chemii, mechatronice, mechanice i budowie maszyn oraz logistyce.
Kształcenie odbywa się w toku jednolitych studiów magisterskich i ma charakter wojskowy oraz politechniczny. Studia wojskowe prowadzone są na siedmiu wydziałach akademickich: Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, Cybernetyki, Elektroniki, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Inżynierii Mechanicznej, Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa oraz Nowych Technologii i Chemii. Tok studiów wojskowych wzbogacony jest o praktyki i specjalistyczne szkolenia prowadzone w jednostkach wojskowych, w centrach szkoleń i instytucjach naukowo-badawczych na terenie całego kraju. Absolwenci uzyskują tytuł magistra inżyniera i są promowani na pierwszy stopień oficerski.
Nowo promowani oficerowie mają zagwarantowaną pracę w Siłach Zbrojnych RP w zależności od ukończonego kierunku studiów. Studenci cywilni mogą również wybrać pięcioletni tryb nauki lub skorzystać z możliwości kształcenia dwustopniowego. Dla kandydatów cywilnych oferta uczelni obejmuje aż 54 kierunki studiów na wszystkich poziomach i formach, również w trybie niestacjonarnym. WAT prowadzi też studia w języku angielskim. Pełna oferta kierunków studiów znajduje się na stronie uczelni. Wojskowa Akademia Techniczna jest jednocześnie ważnym ośrodkiem badań naukowych, prowadzi innowacyjne projekty i prace wdrożeniowe, szczególnie w zakresie technologii wojskowych, bezpieczeństwa i obronności.
Wysoki poziom prac naukowo-badawczych WAT potwierdzają liczne wynalazki, innowacje i patenty oraz prestiżowe nagrody krajowe i zagraniczne.