15 sierpnia 1920 roku to data, która na zawsze wpisała się w historię Polski. Właśnie wtedy, podczas Bitwy Warszawskiej, naród polski pokazał swoją determinację i siłę, broniąc niepodległości i suwerenności kraju. Tego dnia, lud polski stał się nowożytnym narodem – zjednoczonym, dumnym, gotowym do obrony swoich wartości. To właśnie tę rocznicę, 15 sierpnia, obchodzimy jako Święto Wojska Polskiego, które stało się świętem wszystkich Polaków, bez względu na poglądy i różnice, jakie nas dzielą.
Podczas głównych uroczystości organizowanych w Warszawie, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że 15 sierpnia powinien być w centrum naszej polityki patriotycznej i historycznej. „To święto Wojska Polskiego, ale to święto nas wszystkich. Bo patriotyzm jest dla wszystkich, nie dla wybranych, bo miłość do ojczyzny ma różne odsłony, ale każdy ma prawo do tej miłości i obowiązek. Każdy z tego prawa i obowiązku musi korzystać” – powiedział wicepremier.
Imponująca defilada i nowoczesność Polskiej Armii
Głównym wydarzeniem tegorocznych obchodów była imponująca defilada wojskowa, która przeszła Wisłostradą. W defiladzie uczestniczyło ponad 2500 żołnierzy reprezentujących wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP oraz prawie 80 pocztów sztandarowych. Obok polskich żołnierzy, na warszawskiej ulicy maszerowali także przedstawiciele wojsk sojuszniczych, co podkreślało międzynarodowy charakter wydarzenia.
Defilada nie ograniczała się jedynie do pieszej prezentacji – na Wisłostradzie zaprezentowano także ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego oraz odbył się przelot licznych statków powietrznych. Wśród sprzętu można było zobaczyć m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, moździerze samobieżne Rak, wyrzutnie HIMARS, a także najnowszy polski bojowy wóz piechoty BORSUK oraz systemy obronne MAŁA NAREW i PATRIOT. Na niebie zaprezentowały się samoloty i śmigłowce Wojska Polskiego oraz ich sojuszników, ukazując siłę i nowoczesność polskiej armii.
W swoim przemówieniu szef MON zwrócił uwagę na transformację, jaką przechodzi Wojsko Polskie. „Dziś musimy być gotowi na wszystkie scenariusze. Dlatego trwa transformacja Wojska Polskiego. Ostatnie trzy dni to kolejne kontrakty dla wojska. (…) Ale przed nami nowe wyzwania, z których największym będzie stworzenie wielkiej armii wojsk bezzałogowych – dronów powietrznych, naziemnych, nawodnych i podwodnych. To jest wyzwanie współczesności i to wyzwanie przyjmujemy” – podkreślił minister obrony.
Pamięć i hołd dla Bohaterów
Podczas uroczystości nie zapomniano o tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Wicepremier Kosiniak-Kamysz wspomniał sierżanta Mateusza Sitka, który w czerwcu tego roku zginął, broniąc granicy Polski. „Polscy żołnierze są wierni do końca swojej przysiędze. Tak jak sierżant Mateusz Sitek, który bronił granicy Polski i oddał za nią życie. To jest nasz bohater” – mówił szef MON, dodając, że pierwszy czołg z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który przemaszerował w defiladzie, nosił jego imię.
Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Donald Tusk, w swoich wystąpieniach podkreślili znaczenie jedności i wspólnego wysiłku w budowaniu nowoczesnej, silnej armii. „Budujemy jedną z największych armii europejskich, ale budujemy także jedną z najnowocześniejszych formacji obronnych na świecie” – zaznaczył premier, apelując o dalszą innowacyjność i rozwój.
Patriotyzm na co dzień
Święto Wojska Polskiego to nie tylko defilady i przemówienia. W godzinach porannych szef MON złożył kwiaty pod tablicą pamięci gen. Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego oraz pod pomnikiem Wincentego Witosa. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego miała miejsce uroczysta zmiana posterunku honorowego.
Równocześnie na warszawskiej Cytadeli, przed Muzeum Wojska Polskiego, odbył się pokaz współczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym sprzętu armii sojuszniczych. Dla najmłodszych przygotowano liczne atrakcje, w tym możliwość spróbowania tradycyjnej wojskowej grochówki, a uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą różnych form służby wojskowej.
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego, łącząc w sobie hołd dla przeszłości i wizję przyszłości, były wyrazem jedności narodu i wsparcia dla żołnierzy, którzy każdego dnia stoją na straży naszej wolności. Polska zwyciężyła w 1920 roku i dzięki takiej postawie będzie zwyciężać również w przyszłości.