W minionym tygodniu (tj. od 28 marca do 1 kwietnia br.) Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziło kurs specjalistyczny z zakresu walki i bezpiecznego posługiwania się bronią – DSF. W szkoleniu udział wzięło kilkunastu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z różnych Brygad OT jak i Wojsk Operacyjnych.

Dynamic Safety Firearms (DSF) to autorski kurs organizowany przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z zakresu bezpiecznego i dynamicznego posługiwania się bronią na polu walki. W czasie kursu żołnierze przechodzą zaawansowane szkolenie z obsługi broni długiej i krótkiej, strzelania w różnych postawach strzeleckich, w ruchu, a także z pojazdów.

„Podstawową umiejętnością każdego żołnierza jest prowadzenie celnego i skutecznego ognia. Kurs Dynamic Safety Firearms to nasze autorskie szkolenie, w którym szczególną uwagę zwracamy na odwzorowanie sytuacji taktycznych, które żołnierze mogą spotkać na prawdziwym polu walki” – powiedział płk Edward CHYŁA Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Głównym zadaniem kursu Dynamic Safety Firearms jest odwzorowanie warunków pola walki. Kursanci w ramach szkolenia strzelają z pojazdów, zza ukrycia, realizują strzelania do kilku celów jednocześnie na różnych odległościach. Szkolenie realizowane jest zarówno z wykorzystaniem karabinków jak i pistoletów. W czasie tygodniowych zajęć żołnierze wystrzeliwują łącznie kilkanaście tysięcy sztuk amunicji.

„Byłem bardzo zadowolony kiedy dowiedziałem się, że zakwalifikowany zostałem właśnie na ten kurs. Warto zaznaczyć, że kurs DSF jest szkoleniem zaawansowanym i nie trafiają tu osoby z przypadku. W czasie zajęć mieliśmy możliwość strzelać z pojazdu oraz prowadzić dynamiczne strzelanie zarówno z broni długiej jak i krótkiej. Warto także wspomnieć, że zaangażowanie instruktorów oraz poziom ich wiedzy zasługują na pełne uznanie i po powrocie do brygady będę polecał ten kurs wszystkim żołnierzom.”  – dodał kpr. Patryk SKRUSZEWICZ z 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

***

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Autor: DWOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *