Na początku marca w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT odbył się kurs dla snajperów i strzelców wyborowych, w którym udział wzięli również żołnierze Armii Brytyjskiej.

Od 5 do 13 marca 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowała kurs dla żołnierzy będących na etatach strzelców wyborowych i snajperów. Była to już druga edycja kursu, gościnnie wzięli w niej udział żołnierze armii brytyjskiej z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim.

Podczas kursu, żołnierze doskonalili taktykę działania snajperów szkolących się w Wojskach Obrony Terytorialnej, poszerzali swoją wiedzę z budowy i eksploatacji uzbrojenia i sprzętu snajperskiego, wiedzę z zakresu balistyki i teorii strzału. Szczególny nacisk kładziono na doskonalenie strzelania snajperskiego. Żołnierze strzelali do tarcz i gongów na dystansie 300, 400 i 500 metrów, często na zmęczeniu fizycznym. Terytorialsi wraz z żołnierzami brytyjskimi ćwiczyli również zagadnienia z zakresu medycyny pola walki, tj. udzielanie pierwszej pomocy przed medycznej, zaopatrzenie rannego i jego ewakuację z pola walki oraz posługiwanie się sprzętem łączności. Kurs zakończył się 48 godzinnymi zajęciami podczas których żołnierze spędzili ten czas w lesie na bytowaniu, wykorzystując zasady maskowania i przetrwania w  warunkach terenowych i trudnych warunkach atmosferycznych. Uczestniczący w szkoleniu  Capt Ashley Moorey stwierdził, że możliwość przyjazdu i trenowania z żołnierzami 5MBOT jest wielkim zaszczytem.

– Mazowieccy terytorialsi są ekspertami w pracy w tego typu terenie i widać, że mają bardzo dobre umiejętności. Lubimy pracować razem i uczyć się od siebie. Każdego dnia silna relacja między nimi staje się coraz lepsza. Jesteśmy #silniejsi razem – skomentował capt Ashley Moorey.

W Wojskach Obrony Terytorialnej żołnierze mogą szkolić się w 15 specjalnościach, które zastają przypisane żołnierzowi w momencie wstąpienia do służby. W drugim roku szkolenia żołnierza WOT, na etapie specjalistycznym szkolą się w wcześniej wspomnianych 15 grupach specjalistycznych, jest to m.in. grupa dowódcza, saperska, medyczna, obsług moździerzy, łączności czy grupa strzelców wyborowych i snajperów.

Źródło & Fot: Infowire.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *