Fot. WOT

Płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT był gościem Polskiego Radia 24 w audycji Temat dnia. W wywiadzie wyjaśnił zmiany w zakresie działania Wojsk Obrony Terytorialnej, sposób pobierania wymazów i rola żołnierzy w zwalczaniu epidemii koronawirusa.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały zaangażowane do działania już 6 marca, natomiast od 18 marca WOT rozpoczął operację „Odporna Wiosna”. Terytorialsi w czasie trwania epidemii, wspierają Straż Graniczną i Policję. Na terenie 16 województw pracuje 3447 żołnierzy Obrony Terytorialnej. Z dniem dzisiejszym, czyli od 2 kwietnia, zmienia się zakres działania Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojska Operacyjne rozpoczną luzowanie WOT na granicach, aby terytorialsi mogli skupić się na działaniach w kraju.

Fot. WOT

W większych miastach mamy wspomóc w patrolach policję. Jest to następstwem delikatnego rozluźnienia dyscypliny w społeczeństwie, do którego doszło w weekend z racji ładnej pogody – powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy WOT płk Marek Pietrzak. 

>> Posłuchaj audycji <<

Wojska Obrony Terytorialnej nawiążą większą współpracę z Policją i wspólnie będą patrolować miasta z nastawianiem na większe aglomeracje. OT otrzymała również nowy obszar działań, jakim jest pobieranie wymazów od osób, które są na kwarantannie. Celem jest odciążenie i wsparcie służby sanitarnej.

Jako Wojska Obrony Terytorialnej mamy ludzi o różnych kompetencjach. To między innymi ratownicy medyczni i pielęgniarki. Ratownicy zostali przeszkoleni przez wojskowe i cywilne stacje sanitarno-epidemiologiczne – powiedział płk Marek Pietrzak. – Planujemy dalsze szkolenia, dzięki czemu ten potencjał osób, które mogą pobierać wymazy będzie się zwiększał. Planujemy, że będzie to realizowane na terenie całego kraju. (…) wchodzimy w te działania coraz mocniej. – dodał

Fot. WOT

Wojska Obrony Terytorialnej współpracują na różnych frontach. W dalszym ciągu pomagają seniorom i kombatantom, a także ośrodkom pomocy społecznej i Caritas.

Mamy blisko tysiąc osób objętych opieką (…) współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem (…) dostarczamy paczki żywnościowe. – powiedział – Podchorążowie WAT przygotowali specjalną aplikację, która pomoże jeszcze bardziej uczynić tą pomoc bardziej efektywną i sprawniej koordynować te działania. W tej chwili mamy wprowadzone do naszej bazy blisko 700 ośrodków pomocy społecznej i innych organizacji pomocowych.

Fot. WOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *