Ćwiczenie Cyber Coalition 2023″, trwające od 27 listopada do 1 grudnia, jest uważane za największe na świecie ćwiczenie wojskowe w dziedzinie cybernetyki. W wydarzeniu uczestniczą sojusznicy z NATO, przedstawiciele Unii Europejskiej oraz kraje partnerskie, w tym Szwajcaria, Szwecja, Ukraina i Japonia, z udziałem około tysiąca specjalistów z różnych narodowości.

W tym roku Wojska Obrony Cyberprzestrzeni będą odgrywać kluczową rolę jako Dowództwo Regionalne, koordynujące działania w cyberprzestrzeni zespołów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, od Estonii po Bułgarię. Ćwiczenie ma na celu symulację cybernetycznego ataku na fikcyjne państwo sojusznicze, opierając się na realnych zagrożeniach takich jak ataki na systemy teleinformatyczne, infrastrukturę krytyczną i łańcuchy dostaw. Testowane będą również procedury i mechanizmy reagowania na incydenty w cyberprzestrzeni.

„Ćwiczenie Cyber Coalition 2023” stwarza możliwość wzmocnienia współpracy, eksperymentowania i dzielenia się doświadczeniami w ciągle zmieniającej się domenie cyberprzestrzeni. Wyzwania związane z tą dziedziną wymagają efektywnej współpracy.

Uczestnicy ćwiczenia biorą w nim udział zdalnie z własnych krajów, a całość jest koordynowana przez Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w Tallinie, gdzie znajduje się grupa przedstawicieli uczestniczących państw.

Odbywające się corocznie od 2008 roku ćwiczenie „Cyber Coalition” ma na celu zwiększenie zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego do odstraszania, obrony i reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni, będąc zaplanowanym przez Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji pod przewodnictwem Komitetu Wojskowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *