Prezydent Andrzej Duda w środę wziął udział w odprawie z udziałem dowódców brygad Wojsk Obrony Terytorialnej; odprawa dotyczyła zaangażowania żołnierzy we wsparcie samorządów, służb i weteranów w walce z koronawirusem.

Rzecznik WOT płk Marek Pietrzak poinformował PAP, że z inicjatywą rozmowy z dowódcami wyszedł prezydent Andrzej Duda. W odprawie przeprowadzonej w formie wideokonferencji uczestniczył również szef MON Mariusz Błaszczak. Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła przedstawił prezydentowi zakres działań żołnierzy.

„Prezydent był pod wrażeniem skali zaangażowania Terytorialsów we wsparcie samorządów, służb i weteranów w walce z koronawirusem. Prezydent kazał przekazać pozdrowienia, także od Pierwszej Damy dla wszystkich żołnierzy” – napisało na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

WOT od 6 marca wspierają inne instytucje w walce z pandemią SARS-CoV-2. Pierwszym zadaniem było wsparcie kombatantów Armii Krajowej i organizacji niepodległościowych oraz osób starszych, później żołnierze OT włączyli się w pomoc Straży Granicznej i służbom lotniskowym. Od 18 marca trwa akcja przeciwkryzysowa pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Terytorialsi, na wniosek wojewódzkich lub powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, pobierają także wymazy do testów na obecność koronawirusa. Delegowani do tego są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie, które prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej z Modlina.

Źródło: PAP

Fot. twitter/Kancelaria Prezydenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *