W piątek o godzinie 10:00 na placu Czarnieckiego w Sulęcinie odbyła się uroczysta ceremonia przekazania kontyngentu w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Regionalnych Sił Zbrojnych. Była to chwila pełna symboliki i zaangażowania, kiedy to polscy żołnierze gotowi byli podjąć kolejne wyzwania misji w Libanie.

„Jesteśmy gotowi zapewnić pokój i bezpieczeństwo, nieść pomoc humanitarną potrzebującym, chcemy zasłużyć na mandat zaufania, utrzymać go i sprawić by Polski Żołnierz wykonujący zadania w ramach UNFIL był uosobieniem wyłącznie pozytywnych wartości oraz wykonywał swoje zadania na jak najwyższym poziomie w środowisku międzynarodowym” – powiedział w piątek dowódca IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie, podpułkownik Dawid Butlak.

Głównym celem polskich żołnierzy biorących udział w libańskiej misji jest budowanie pokoju i bezpieczeństwa w tym niestabilnym regionie zachodniej Azji. Oprócz patrolowania pogranicza między Libanem a Izraelem, żołnierze będą również angażować się w działania humanitarne na rzecz lokalnej społeczności.

„Zadaniem polskiego żołnierza jest nade wszystko obrona polskich granic i wypełnianie zobowiązań sojuszniczych. Ćwiczenie certyfikujące kontyngent pokazało, że jesteście właściwie przygotowani do realizacji zadań mandatowych” – skierował te słowa do stojących w szyku wyjeżdżających żołnierzy, dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, generał brygady Sławomir Kocanowski. „Życzę Wam żołnierskiego szczęścia, wytrwałości i optymizmu w trakcie codziennej służby z dala od ojczystej ziemi” – dodał dowódca zmotoryzowanych.

Przez ostatnie pół roku polscy i węgierscy żołnierze tworzący IX zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL odbywali intensywne szkolenie, aby jak najlepiej przygotować się do misji w Libanie. Trzon kontyngentu stanowi 2. batalion piechoty zmotoryzowanej. Dla żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej będzie to druga z kolei misja w Libanie. Do tej pory żołnierze z Międzyrzecza i Wędrzyna wielokrotnie brali udział w misjach zagranicznych w Iraku, Afganistanie, Rumunii czy też na Bałkanach.

Do Libanu już za kilka dni wyruszy prawie 250 żołnierzy, gotowych do wykonywania powierzonych im zadań. Życzymy im powodzenia i żołnierskiego szczęścia w trakcie ich misji.

Zdjęcia: kpt. Anna Dominiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *