AH-64E

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce 800 pocisków rakietowych AGM-114R2 Hellfire za szacowaną kwotę 150 mln dolarów, jak poinformowała Defense Security Cooperation Agency (DSCA), będąca częścią Pentagonu. Polska złożyła wniosek o zakup pakietu, który zawiera 800 pocisków Hellfire i cztery pociski szkoleniowe, a także wsparcie techniczne.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził na Twitterze, że integrację rakiet ze śmigłowcami AW149 dokona PZL-Świdnik, a Polska czeka na notyfikację Kongresu Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z informacją podaną przez rzecznika prasowego Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztofa Płatka, pociski AGM-114R2 Hellfire oraz najnowsze AGM-179 JAGM trafią na uzbrojenie 96 śmigłowców szturmowych Boeing AH-64E Apache.

Polska od dawna stara się zmodernizować swoje uzbrojenie i zwiększyć swoje zdolności obronne. Zakup pocisków Hellfire pozwoli Polsce na zwiększenie skuteczności swoich operacji wojskowych, a także wzmocni jej obronę przed potencjalnymi zagrożeniami.

Pociski AGM-114R2 Hellfire to pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia, które mogą być wykorzystywane przeciwko różnym celom, w tym pojazdom opancerzonym, budynkom, a nawet łodziom. Mają one doskonałą celność i są wyposażone w głowice, które pozwalają na precyzyjne zniszczenie celu.

Zakup pocisków Hellfire jest kolejnym krokiem Polski w kierunku modernizacji swojego uzbrojenia i zwiększenia swoich zdolności obronnych. Dzięki temu Polska może skuteczniej bronić swojego terytorium i wspierać sojuszników w obronie wspólnych interesów.

Źródło: Defence 24
Fot. U.S. Army

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *