W piątek, 15 grudnia, Nurkowie Minerzy z 13 Dywizjonu Trałowców przeprowadzili skomplikowaną operację podjęcia niebezpiecznych reliktów z okresu II wojny światowej. Cała akcja rozpoczęła się w godzinach porannych i trwała kilka godzin. Specjaliści od nurkowania zabezpieczyli trzy radzieckie bomby lotnicze datowane z czasów II wojny światowej, osiągając łączną wagę około 650 kg. Pozostałości te zostały precyzyjnie podniesione z dna za pomocą pontonów wydobywczych, a następnie holowane do Portu Wojennego w Helu. Tutaj zostały przekazane patrolowi saperskiemu z 43 Batalionu Saperów FOW z Rozewia, by ostatecznie trafić na poligon w Strzepczu, gdzie zostały zneutralizowane.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców i pracowników portu, wprowadzono tymczasowy zakaz wstępu do rejonu Portu Hel – Zachód oraz zakaz kąpieli wzdłuż zatoki, na odcinku od cypla do Helu Boru podczas trwania operacji.

Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów, które wspierają patrole lądowe w usuwaniu niebezpiecznych przedmiotów na wodach śródlądowych. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia posiada dwie Grupy Nurków Minerów w strukturach 12 Dywizjonu Trałowców i 13 Dywizjonu Trałowców, zlokalizowanych odpowiednio w Świnoujściu i Gdyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *