Wojska Obrony Terytorialne na przejściach granicznych

Por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjaśnia jakie zadania stoją przed podlaskimi Terytorialsami. – Od piątku 6 marca realizujemy wsparcie kombatantów Armii Krajowej w naszym województwie. W stałym rejonie odpowiedzialności 14 Batalionu Lekkiej Piechoty mamy czterech kombatantów, z którymi utrzymujemy kontakt telefonicznych (pytamy o samopoczucie; jesteśmy w gotowości m.in. do wsparcia logistycznego, w robieniu zakupów, transporcie do lekarza). Wydaliśmy też ponad 140 plecaków medycznych dla ratowników oraz personelu, który nie pracuje w publicznej służbie zdrowia. Dzięki nim można sprawniej zareagować na sytuacje kryzysowe, np. w miejscu pracy lub zamieszkania. W stałym rejonie odpowiedzialności 14. Batalionu Lekkiej Piechoty (Bielsk Podlaski/Hajnówka) takich żołnierzy z medycznym przeszkoleniem jest około 20 – mówi por. Łukasz Wilczewski. (Źródło: bielsk.eu)

Od 12 marca do odwołania zmienił się model funkcjonowania WOT: ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji przeszedł w stan 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowości do podjęcia działań.

Obszar 1: wspieranie Policji, Straży Granicznej, wspieranie wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, wsparcie opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie, wsparcie opieki nad osobami starszymi;
Obszar 2: ograniczanie ryzyka transmisji koronawirusa „na” oraz „przez” żołnierzy WOT i członków ich rodzin;
Obszar 3: edukacja personelu i otoczenia w zakresie profilaktyki i zapobiegania zakażeniom.

Dowódca 1 Podlaskiej Brygad OT jest w stałym kontakcie z wojewodą i uczestniczy w posiedzeniach zespołu zarządzania kryzysowego.

W celu szybszej koordynacji przedsięwzięć z ramienia dowództwa WOT zostali delegowani oficerowie łącznikowi do Ministerstwa Zdrowia. Trwa planowanie dalszego zaangażowania. Na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego – podsumowuje oficer prasowy 1PBOT.

Informacja prasowa

Fot. Wojsko Polskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *