Patrio system obrony przeciwrakietowej

5 października minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, odwiedził żołnierzy 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. W spotkaniu wzięli udział żołnierze, którzy będą pełnili dyżur na nowoczesnych elementach systemu PATRIOT.

Podczas spotkania w Warszawie – Babice minister Błaszczak podkreślił historyczne znaczenie wdrożenia systemu PATRIOT w Polsce. „Po raz pierwszy w historii Warszawa otrzymuje obronę przeciwrakietową” – powiedział minister.

Realizacja projektu była intensywna. Zaledwie rok po rozpoczęciu dostaw i integracji systemu PATRIOT/IBCS, po serii ćwiczeń w różnych częściach kraju, 37 DROP zostanie włączony w System Obrony Powietrznej RP.

Patrio system obrony przeciwrakietowej MON

Minister Błaszczak podkreślił, że decyzja o nieprzystępowaniu do europejskiego systemu obrony była świadoma. Wyjaśnił, że Polska zdecydowała się na własny system, który istnieje i jest budowany w kooperacji z USA i Wielką Brytanią.

Szef MON podkreślił, jak ważne jest inwestowanie w nowoczesny sprzęt, który zastępuje starszy, postsowiecki ekwipunek. Wspomniał również o kontynuacji działań na rzecz wzmacniania obrony Polski.

Minister Błaszczak wyraził wdzięczność żołnierzom za ich służbę i zaangażowanie. Poinformował również o zwiększeniu należności dla żołnierzy dyżurujących na systemie PATRIOT, podkreślając, że to nie tylko słowa, ale konkretne działania.

Wprowadzenie systemu PATRIOT w Polsce to krok ku wzmocnieniu obrony kraju i zabezpieczeniu polskiego nieba przed zagrożeniami. System ten, będący jednym z najnowocześniejszych na świecie, jest dowodem na inwestycję w bezpieczeństwo narodowe i modernizację sił zbrojnych RP.

Fot. MON

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *