W stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania czwartego niszczyciela min projektu 258 typu KORMORAN II – przyszłego ORP Jaskółka. To już czwarta jednostka tego typu, po ORP Kormoran, ORP Albatros i ORP Mewa, budowana dla polskiej Marynarki Wojennej.

Matką chrzestną okrętu została Pani Małgorzata Zdonek, żona byłego dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirała Krzysztofa Zdonka. Po tradycyjnych słowach chrztu i symbolicznym rozbiciu butelki szampana o burtę, okręt został zwodowany i rozpoczął kolejny etap budowy – wyposażanie w uzbrojenie, urządzenia i systemy okrętowe.

ORP Jaskółka, o numerze burtowym 604, będzie pierwszym z trzech niszczycieli min przeznaczonych dla 12 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Okręty te, zgodnie z przeznaczeniem, służą do poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Ich zadania obejmują zarówno operacje w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misje w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym, w ramach współpracy z NATO, UE lub innymi siłami koalicyjnymi.

Budowę okrętu prowadzi konsorcjum, którego liderem jest Remontowa Shipbuilding SA, a w jego skład wchodzą również Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Razem z ORP Kormoran (601), ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603), służącymi już w 13 Dywizjonie Trałowców w Gdyni, kolejne jednostki projektu 258 typu KORMORAN II będą stanowić istotny element systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Docelowo, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża będzie dysponować sześcioma okrętami tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *