Ochotnicy z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej honorowo oddają krew. Terytorialsi zdecydowali się na udział  w takiej akcji, ze względu na apel Centrum Krwiodawstwa.

Jak poinformował Daniel Woś, oficer prasowy brygad, wszyscy ochotnicy z Wojsk Obrony Terytorialnej będą oddawać krew. Oddawanie krwi będzie odbywać się w trybie rotacyjnym, co godzinę. Na ten moment zadekralowało się 50 osób.

– To kolejny sposób, w jaki chcemy wspomagać służby oraz potrzebujących z województwa świętokrzyskiego – komentuje Daniel Woś.

Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zachęca do oddawania krwi wszystkich zdrowych dawców, którzy w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywali za granicą i nie mieli kontaktu z osobami z podejrzeniem lub stwierdzonym koronawirusem. Oczywiście, krwi nie mogą oddać także osoby, które przebywały na kwarantannie bądź były pod nadzorem epidemiologicznym.

– Na teren centrum i miejsc pobierania krwi mogą wejść tylko i wyłącznie zdrowi krwiodawcy, którzy przejdą wstępną kwalifikację. Na początku muszą wypełnić kwestionariusz oraz mają sprawdzaną temperaturę ciała – dodaje Zdzisława Sitarz-Żelazna.

Warto wspomnieć, że w ostatnich dniach spadła ilość pobieranej krwi, którą należy zapewnić dla chorych, którzy jej potrzebują.

Fot. Wiktor Taszłow

Źródło: Radio Kielce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *