Czym zajmują się obecnie terytorialsi w Warszawie? Jakie zadania przydzielono Wojskom Obrony Terytorialnej w stolicy?
Aktualnie, Wojska Obrony Terytorialnej na Mazowsze zajmują się wspieraniem szpitali i pomocą w domach Powstańców Warszawskich. Wiele sił przydzielono do pracy na lotnisku Chopina, a inne jednostki pomagają innym służbom zaangażowanym w walkę z koronawirusem.
Od samego początku kryzysu związanego z koronowirusem, do akcji pomocniczych zostały zaangażowane Wojska Obrony Terytorialnej.
Na polecenie ministra obrony narodowej, żołnierze zostali przydzieleni do pomocy na lotnisku Chopina, gdzie pracują do dnia dzisiejszego.
Pierwsza grupa żołnierzy z 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia została skierowana na lotnisko w czwartek 12 marca, gdzie wykonywano pomiar temperatury oraz gromadzono i segregowano karty lokalizacyjne pasażerów przylatujących do Polski. Aktualnie żołnierze z 61 blp z Grójca pełnią zmianę i pozostają w dyspozycji do obsługi lotów czarterowych – mówi ppor. Jolanta Maciaszek z Wojsk Obrony Terytorialnej.
Obecnie, w Warszawie pracuje 50 ochotników z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze pomagają w dostarczaniu żywności czy wspierają kombatantów. Pod opieką WOT znajduje się blisko 30 kombatantów Armii Krajowej oraz innych organizacji niepodległościowych. Teretorialsi utrzymują z nimi kontakt telefoniczny, są również na stałych łączach ze Związkiem Powstańców Warszawskich oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej.
62 batalion lekkiej piechoty z Radomia dostarcza żywność i leki dla seniorów, natomiast ich Płocka Obrona Terytorialna wraz z pracownikami Miejskiego Magazynu Żywności w Sierpcu rozwieźli już 400 paczek z żywnością, po 10 kg każda. Żołnierze WOT dostarczają także posiłki do domów Powstańców Warszawskich.
Akcja ma na celu ograniczenie do minimum możliwości zarażenia się wirusem przez kombatantów, gdyż znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka – mówi ppor. Jolanta Maciaszek.
Jeśli chodzi o tereny Warszawy to tutaj żołnieże pomagają w rozładunku materiałów aptecznych. W taki właśnie sposób terytorialsi z Pomiechówka wspierają Wojskowy Instytut Medyczny. Nie zapominajmy również o wsparciu służby zdrowia najcenniejszym darem. Od 20 marca trwa akcja oddawania krwi przez żołnierzy Obrony Terytorialnej.
„Terytorialsi” z Mazowsza pozostają w stałej gotowości do większego zaangażowania swoich sił w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa – przyznaje Maciaszek.
Dla osób przebywających w kwaratnannie, WOT utworzył całodobową infolinię, która wspiera pomocą psychologiczną osoby przebywające w kwarantannie.
Jest ogólnopolska infolinia dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna jest też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT.”
Fot. WOT