13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej zakończyła kurs podstawowy nawigatorów GPR K9 WOT dla 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W miniony weekend pomorscy terytorialsi ukończyli kurs podstawowy nawigatorów GPR K9 WOT, którego celem było zdobycie umiejętności przeszukiwania terenów zielonych w czasie akcji poszukiwawczo – ratowniczych. Dzięki pozytywnym wynikom z egzaminu teoretycznego i praktycznego, żołnierze 7PBOT zostali oficjalnie członkami grupy poszukiwawczo – ratowniczej w swojej brygadzie.

Kurs, który ukończyli żołnierze 7 brygady będzie miał praktyczne zastosowanie podczas akcji poszukiwawczo – ratowniczych. Jestem dumna z ich pracy i zaangażowania, bo widać było że wkładają całe serce w to co robią. Bardzo się cieszę, że kolejny etap formowania grup poszukiwawczo – ratowniczych w Wojskach Obrony Terytorialnej przebiega właśnie w taki sposób. – mówi Monika Krasińska – Ligejka, koordynator Grupy K9.

Jestem bardzo zadowolona ze szkolenia, tak jak reszta moich kolegów. Każdy z nas dał z siebie wszystko i chcemy pełnić naszą służbę tak, by ludzie odczuwali nasze wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Ten kurs nauczył nas dużo i jednocześnie dał mnóstwo frajdy. – mówi szer. Natalia Lis z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

13ŚBOT jest pierwszą jednostką Wojska Polskiego, w której psy pełnią służbę kontraktową. Czworonożni żołnierze są szkoleni do działań podczas konfliktów, a na co d­­­zień wspierają policję i straż w poszukiwaniu osób zaginionych. Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza K9 składa się z dowódcy, planistów, profilera oraz zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Czworonogi służą razem ze swoimi przewodnikami – żołnierzami OT – w samodzielnym pododdziale jednostki.

Śląscy terytorialsi tworzący Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą przeszli odpowiednie w swojej specjalności szkolenia, by teraz móc dzielić się doświadczeniami z kolejnymi Brygadami, które chcą przyjąć w swoje szeregi czworonożnych żołnierzy.

Źródło & autor: DWOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *