Funkcjonariusze z Wydziałów Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej oraz ci, którzy wyjeżdżają na misje poza granice Polski, otrzymają nowe mundury już w styczniu – poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej, kpt. Anna Michalska. Dostawy nowego umundurowania zakończyły się w grudniu, a wprowadzenie nowych elementów poprzedziły wielomiesięczne testy.

Nowe mundury to przede wszystkim unowocześnienia w kwestii zastosowanych tkanin i projektów poszczególnych elementów umundurowania. Dzięki tym zmianom mundury staną się bardziej funkcjonalne, dostosowane do różnych zadań funkcjonariuszy SG w różnych warunkach pogodowych i terenowych.

Zgodnie z zapowiedziami, funkcjonariusze otrzymają dwa rodzaje umundurowania: ubiór realizacyjny oraz ubiór specjalny. Ubiór realizacyjny jest dedykowany dla funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań SG i przeznaczony do wykonywania działań specjalnych – bojowych w terenie zurbanizowanym. Mundur ten, w kolorze oliwkowym, wykonany jest z tkaniny trudnopalnej, ze wzmocnieniami okolic kolan i łokci. Kieszenie zostały zaprojektowane tak, aby mogły pomieścić dedykowany sprzęt. Zarówno spodnie, jak i bluza zostały wyposażone w kaptur ochronny, umożliwiający zakładanie go na hełm.

Natomiast ubiór specjalny to mundur do wykonywania działań specjalnych w terenie, mający zapewnić funkcjonariuszom maskowanie oraz bezpieczeństwo podczas zatrzymań z użyciem specjalistycznego wyposażenia i uzbrojenia. Mundur ten został zaprojektowany tak, aby był kompatybilny z wyposażeniem WZD dedykowanym do działań bojowych, w tym ze sprzętem wysokościowym – alpinistycznym. Wykonany jest w kamuflażu SG 14, reaktywnym w świetle Infrared (noktowizji) i zabezpieczony środkiem odstraszającym kleszcze.

Nowe umundurowanie obejmuje również dodatkowe elementy, takie jak kurtka specjalna z podpinką oraz kapelusz z moskitierą. Funkcjonariusze delegowani do służby poza granicami kraju otrzymają nowe kurtki i ubrania na złą pogodę, oliwkowe koszulki, koszulo-bluzy specjalne typu combat-shirt, kapelusze z moskitierą oraz czapki tupu baseball. Rzeczniczka komendanta głównego SG podkreśliła, że całe umundurowanie ma zapewnić bezpieczeństwo, swobodę ruchów oraz komfort w trudnych warunkach pogodowych i terenowych.

Wprowadzenie tych zmian to istotny krok w modernizacji i doskonaleniu umundurowania dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, co wpłynie na skuteczność ich działań, zwłaszcza podczas misji poza granicami Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *