Nagroda „Brązowego BohaterONa” im. Powstańców Warszawskich, dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wielka gala Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich, odbyła się w dniu 14 grudnia b.r. Podczas zdalnej transmisji, można było wziąć udział w tej wzruszającej dla nas uroczystości. Z pokorą chylimy czoła przed Bohaterami, dzięki którym Kapituła nagrody, wskazała nas do wyróżnienia. Dziękujemy tym, którzy na nas głosowali. Brązowy BohaterON to nagroda, która jest zobowiązaniem. Znamy nasze obowiązki i będziemy na posterunku, zawsze gotowi, zawsze blisko!

Wojska Obrony Terytorialnej zostały nominowane do „Oskara historii” za stałą opiekę nad kombatantami w czasie epidemii koronawirusa, w tym regularne dostarczanie ciepłych posiłków i zakupów pierwszej potrzeby oraz przywracanie pamięci o świadkach historii. Do kluczowych zadań stawianych przed żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej należy nie tylko utrzymanie gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej czy wsparcie obywateli w obliczu klęsk żywiołowych, ale również kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotycznych. Ideałem i wzorem do naśladowania dla terytorialsów są tradycje Armii Krajowej oraz powojennych organizacji niepodległościowych. Żołnierze identyfikują się z tymi rycerzami niezłomnej walki o niepodległość. Kontynuują ich misję, ale i też niosą wsparcie tym bohaterom, którzy nadal są wśród nas.

Dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ogłaszając nagrodę Brązowego BahaterONa dla Wojsk Obrony Terytorialnej, powiedział: „WOT nie tylko bronią ale i pamiętają. Ta nagroda jest za pracę wśród weteranów za pamięć o Nich. To wspaniała polska młodzież”. Nagrodę odebrał płk Maciej KLISZ, zastępca Dowódcy WOT: „Tu nie chodzi o nagrody, tu chodzi o to jak pomagamy Powstańcom w tym trudnym czasie. Jako ten, który nosi na lewym ramieniu odznakę z Polską Walczącą, z tym symbolem, który jest świętym symbolem dla Powstańców Warszawskich, nie mogło być inaczej, że to właśnie Wojska Obrony Terytorialnej, zaangażowały się w pomoc Powstańcom. To dla wszystkich 27 tys. żołnierzy WOT, kieruję tę nagrodę.”

Nagroda „Brązowego BohaterONa” im. Powstańców Warszawskich, dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wzruszające słowa napisał w liście do uczestników gali, prezydent RP pan Andrzej Duda: „Dziękuję Państwu za troskę o pamięć zbiorową, oraz przekazywanie współczesnym młodym Polakom wzorców patriotyzmu i doświadczeń poprzednich pokoleń. Uważam to za ogromnie ważny wkład w formowanie postaw tych, którzy jako następcy nagrody, Powstańców Warszawskich, poniosą w przyszłości ich idee i wartości”.

Pielęgnowanie wiedzy na temat wydarzeń i postaci ważnych dla historii Ojczyzny jest naszym wspólnym obowiązkiem i wielkim wyzwaniem. Budując narodową tożsamość dbamy o prawdę historyczną – dziś szczególnie ważną i wszystkim nam potrzebną. „(…) Dzisiejsza uroczystość udowadnia że w naszym społeczeństwie są firmy, organizacje pozarządowe, instytucje, osoby prywatne, które misji tej podjęły się ze szczególnym zaangażowaniem, realizując ją poprzez działalność społeczną, publiczną i zawodową, nierzadko poświęcając jej całe swoje życie. Właśnie z poczucia obowiązku, docenienia ich działalności, a także promowania tych postaw powstała idea nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich, by uhonorować tych, którzy w bieżącym roku sposób szczególny przyczynili się do pielęgnowania pamięci o historii Polski i jej bohaterów.” – podkreślił Wiceminister Prof. Piotr Gliński – przewodniczący kapituły nagrody BohatoerON.

Link do gali BahaterON: https://fb.watch/2pF_vMxg9H/

Kampania „BohaterON – Włącz historię!”, to projekt który został zainaugurowany w 2014 roku – jeszcze pod nazwą „Kartka dla Powstańca”. Dzisiaj jest to kampania wielopoziomowa, o szerokim zasięgu, a jej trzy główne obszary działań, to pamięć, edukacja oraz pomoc.  Laureaci nagrody zostali nominowani w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich  trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności – internauci (w głosowaniu udział wzięło ponad 30 tys. osób). Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiona została dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Gratulujemy zwycięzcom. Niech ta nagroda będzie zobowiązaniem do jeszcze większej pracy na rzecz Bohaterów i budowania patriotyzmu wśród Polaków. Kampania BohaterON, to kompania dla ludzi i o ludziach. Od serca.

KATEGORIA INSTYTUCJA:

 • Złoty BohaterON: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
 • Srebrny BohaterON: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”; Centrum Historii Zajezdnia
 • Brązowy BohaterON: Wojska Obrony Terytorialnej
 • Złoty BohaterON Publiczności: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

KATEGORIA ORGANIZACJA NON-PROFIT

 • Złoty BohaterON: Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”
 • Srebrny BohaterON: Fundacja ORLEN
 • Brązowy BohaterON: Fundacja Wolność i Demokracja tropemwilczym.pl
 • Złoty BohaterON Publiczności: Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

KATEGORIA FIRMA

 • Złoty BohaterON: KGHM Polska Miedź S.A.
 • Srebrny BohaterON: PKO Bank Polski
 • Brązowy BohaterON: Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO; LOTTO. Radość wygrywania
 • Złoty BohaterON Publiczności: PKO Bank Polski

KATEGORIA NAUCZYCIEL

 • Złoty BohaterON: kpt. Sławomir Rafalski – starszy wychowawca Działu Penitencjarnego w Areszcie Śledczym w Suwałkach
 • Srebrny BohaterON: Barbara Maria Górczewska – nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku im. Mikołaja Kopernika
 • Brązowy BohaterON: Anna Ślimak – polonistka w Zespole Szkół w Dobrym Mieście
 • Złoty BohaterON Publiczności: Paweł Pawłowski – nauczyciel religii w Zespole Edukacyjnym w Brójcach

KATEGORIA OSOBA PUBLICZNA

 • Złoty BohaterON: Profesor Andrzej Nowak – historyk, sowietolog, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN
 • Srebrny BohaterON: Jakub Różalski – niezależny artysta koncepcyjny, grafik i ilustrator
 • Brązowy BohaterON: Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, producent oraz scenarzysta filmów
 • Złoty BohaterON Publiczności: Marta Manowska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna

KATEGORIA DZIENNIKARZ

 • Złoty BohaterON: Anna Hałas – Michalska, Polsat News
 • Srebrny BohaterON: Portal polskieradio.pl
 • Brązowy BohaterON: Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, kanał History Hiking
 • Złoty BohaterON Publiczności: Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, kanał History Hiking

KATEGORIA PASJONAT

 • Złoty BohaterON: Anna Szarejko – społeczniczka i pasjonatka historii czasu Powstania Warszawskiego
 • Srebrny BohaterON: Ferajna z Hoovera – zespół muzyczny
 • Brązowy BohaterON: Paweł Piechnik – grafik i ilustrator
 • Złoty BohaterON Publiczności: Zespół muzyczny FORTECA

Źródło: WOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *