PKW Rumunia.kpt. Irena Paczek-Krawczak

Doskonalenie procedur NATO oraz wspólne ćwiczenia w międzynarodowym gronie to stały element misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Rumunii. Na poligonie w okolicach Botoșești-Paia polscy i rumuńscy żołnierze realizowali wspólne szkolenia, które podkreślają znaczenie współpracy i interoperacyjności w ramach sojuszu. Wysokie umiejętności pojedynczych żołnierzy stanowią fundament efektywnego działania drużyn i plutonów w strukturach PKW.

PKW Rumunia działa w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, będącej częścią rumuńskiej 2. Brygady Piechoty. Kontyngent podlega narodowo Ministrowi Obrony Narodowej za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, co zapewnia jego właściwe funkcjonowanie na arenie międzynarodowej.

Wyposażenie i zadania

Żołnierze PKW Rumunia korzystają z nowoczesnych kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, a także sprzętu wspierającego ich efektywność w terenie. Główne zadanie kontyngentu to wspólne szkolenia organizowane pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód. Tego rodzaju działania wzmacniają zdolności bojowe oraz umiejętności współpracy w środowisku wielonarodowym.

Struktura i Dowództwo XV Zmiany

Zgodnie z decyzją Prezydenta RP, skład PKW Rumunia może liczyć do 300 żołnierzy. XV zmiana jest czwartą misją realizowaną w tym regionie przez 12. Brygadę Zmechanizowaną, której trzon stanowią żołnierze 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej „Błękitnej Brygady”. W skład kontyngentu wchodzą głównie żołnierze 12. Brygady, wspierani przez specjalistów z innych jednostek wojskowych.

Dowództwo nad XV zmianą objął mjr Michał Miedzielski, który odpowiada za koordynację działań i skuteczną realizację zadań misji.

Współpraca na rzecz bezpieczeństwa

Działalność PKW Rumunia jest kluczowym elementem wspólnej polityki obronnej NATO oraz potwierdzeniem zaangażowania Polski w utrzymanie stabilności w regionie. Regularne ćwiczenia i współpraca z sojusznikami wzmacniają gotowość bojową oraz budują wzajemne zaufanie w ramach wielonarodowych struktur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *