Mariusz Błaszczak na ćwiczeniach czołgów Abrams

Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, wziął udział w obserwowaniu ćwiczeń żołnierzy na poligonie w Nowej Dębie na Podkarpaciu, które obejmowały m.in. korzystanie z czołgów Abrams. Minister Błaszczak wyraził, że zadaniem tych wojsk i używanych czołgów będzie zamknięcie bramy brzeskiej, czyli postawienie tamy nie do przebicia.

– W połowie tego roku pierwsze egzemplarze abramsów trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej, „Żelaznej Dywizji”, do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Zadaniem tego wojska, tych czołgów będzie zamknięcie bramy brzeskiej, a więc postawienie tamy nie do przebicia, która spowoduje, że gdyby agresor ewentualnie zdecydowałby się na zaatakowanie Polski, to po prostu mu się nie uda – powiedział Mariusz Błaszczak. – Ta równina, która ciągnie się od Brześcia po Wisłę, była wykorzystywana przez Rosjan w XIX wieku czy też w 1920 roku. A więc jest to szlak ataku wykorzystywany historycznie wielokrotnie. Zamykamy bramę brzeską dzięki właśnie czołgom Abrams, czołgom, które należą do najlepszych – dodał.

Czym są czołgi M1A2 Abrams

Czołgi M1A2 Abrams to amerykańskie czołgi bojowe, które są jednymi z najnowocześniejszych i najpotężniejszych czołgów na świecie. Zostały wprowadzone do służby w 1980 roku i od tego czasu były modernizowane, aby utrzymać swoją przewagę w polu walki.

M1A2 Abrams jest wyposażony w wiele zaawansowanych systemów, w tym nowoczesne uzbrojenie, pancerz ochronny, systemy zarządzania ogniem, komunikacyjne oraz wydajny silnik. Czołg ten jest zdolny do operowania w różnorodnych warunkach terenowych, od pustyń po gęste lasy, oraz w różnorodnych sytuacjach taktycznych, od walki zmechanizowanej po działania w obronie przeciwrakietowej.

M1A2 Abrams jest uzbrojony w główny armatohaubicowy kal. 120 mm, posiada zaawansowane systemy celownicze i kierowania ogniem, umożliwiające precyzyjne strzelanie na znaczne odległości. Posiada również wiele systemów samoobrony, takich jak przeciwdziałanie pociskom przeciwczołgowym czy systemy przeciwdziałania elektronicznego.

Czołgi M1A2 Abrams są stosowane przez wiele krajów na całym świecie, w tym przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, a także przez kilka sojuszniczych armii. Są uważane za jedne z najważniejszych elementów sił pancernych w nowoczesnych armiach, zapewniające zaawansowaną zdolność ogniową i ochronę dla swoich załóg.

Błaszczak mówił też o tym, że Polska może się stać ośrodkiem serwisowania czołgów Abrams.

– Jesteśmy na dobrej drodze żeby osiągnąć współpracę przemysłową, na przykład z producentem czołgów Abrams – powiedział wicepremier, zwracając uwagę, że przed kilkoma tygodniami w Warszawie przebywał wiceprezes producenta czołgów, firmy General Dynamics. – Rozmawialiśmy na temat ustanowienia serwisu dla czołgów Abrams – dodał Błaszczak.

Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, podczas obserwacji ćwiczeń żołnierzy na czołgach Abrams w Nowej Dębie na Podkarpaciu, wyraził, że chodzi głównie o szkolenie obsługi polskich czołgów Abrams, ale potencjalnie także obsługi czołgów tego typu należących do innych europejskich państw, które wykazują zainteresowanie zakupem tych pojazdów.

– Polska staje się naturalnym centrum serwisowym, a pewnie też i produkcyjnym, jeśli chodzi o czołgi Abrams w przyszłości – wspomniał szef MON.

Źródło: TVN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *