Lubelscy terytorialsi pomagają uchodźcom z Ukrainy (9)

 

Każdego ranka, żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają punkty recepcyjne, informacyjne i pomagają w rozładunku pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy.

– Codziennie do wsparcia administracji publicznej i samorządu lokalnego delegowanych jest ponad 100 żołnierzy z lubelskiej brygady. Terytorialsi są dyspozycyjni całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Zaangażowanie to w każdej chwili może ulec zwiększeniu, jeśli będzie takie zapotrzebowanie – poinformowała por. Marta Gaborek, rzecznik prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na ten moment terytorialsi z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają w 9 punktach recepcyjnych w województwie Lubelskim. Żołnierzy Obrony Terytorialnej możecie spotkać w:

  • Lublinie,
  • Dorohusku,
  • Dołhobyczowie,
  • Horodle,
  • Lubyczy Królewskiej,
  • Hrubieszowie,
  • Chełmie,
  • Tomaszowie Lubelskim,
  • Zamościu.

Do ich zadań żołnierzy należy rejestracja uchodźców, wypełnianie dokumentacji, udzielane niezbędnych informacji, a także kierowanie ruchem.

– Kolejne miejsca, gdzie terytorialsi czekają z pomocą to punkty informacyjne. Osoby potrzebujące pomocy po przybyciu do Polski otrzymują niezbędne informacje na temat wsparcia, jakie im przysługuje. Terytorialsi zajmują się, m.in. dystrybucją posiłków i ciepłych napojów. Żołnierzy OT można spotkać, m.in. na dworcu PKP w Chełmie, gdzie pomagają w przemieszczaniu się osobom starszym, niepełnosprawnym i matkom z dziećmi – podkreśla Gaborek. I dodaje, że każdej doby żołnierze odbierają tam ponad 4 tysiące uchodźców.

Do punktów docierają także transporty z zaopatrzeniem, darami i pomocą dla uchodźców. Taki transport należy pomóc w rozładunku i segregacji, a takżę przydzielić potrzebujacym.

– Lubelska brygada udostępniła również autokary z kierowcami, którymi uchodźcy są transportowani z punktów recepcyjnych do miejsc czasowego przebywania na terenie naszego kraju – podsumowuje Gaborek.

Jak dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT i dwa centra szkolenia. W tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W WOT służy blisko 32 000 żołnierzy, wciąż trwa nabór nowych ochotników. Wszystkich chętnych do wstąpienia do WOT zachęcamy do wejścia na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tam można znaleźć kontakt z naszymi rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą. Zachęcamy też do kontaktu z rekrutacyjną infolinią: 800-696-077.

Źródło: swidnik.naszemiasto.pl

Fot: WOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *