W miniony weekend rozpoczęło się drugie w historii szkolenie podstawowe w 18. Stołecznej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. Sprawdziliśmy kim jest statystyczny ochotnik z Warszawy.
Co czwarty warszawski Terytorials to kobieta! Kto wstępuje do służby?
Wojska Obrony Terytorialnej to nowy, piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. By wstąpić do niego potrzeba spełnić kilka warunków: posiadać obywatelstwo polskie, mieć zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej. Wiek od 18 – 60 lat dla szeregowych i do 63 lat dla podoficerów i oficerów. A jak wyglądają na tle statystycznym stołeczni Terytorialsi?
Większość z wyższym wykształceniem
Warszawa to nie tylko olbrzymie miasto, ale również i specyficzny rynek pracy. Charakteryzuje go duży udział ludności napływowej – najczęściej z mniejszych miast w Polsce. Inny wyróżnikiem stolicy jest również wysoki poziom scholaryzacji, który widać również wśród rekrutów 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. Aż 52 procent żołnierzy legitymuje się wyższym wykształceniem. Wśród nich jest sześciu prawników i dwóch lekarzy. Do tego należałoby doliczyć 28% studentów. Śmiało można więc zaryzykować stwierdzenie, że 18. Stołeczna wykształceniem stoi.
Warszawska brygada wyróżnia się również na tle Polski udziałem kobiet – w Wojskach Obrony Terytorialnej co 5 żołnierz to kobieta. W 18. SBOT ta statystyka jest jeszcze wyższa – 25 % stanu osobowego stanowią panie. Należy pamiętać, że podczas ćwiczeń dysponują one sprzętem o takiej samej wadze jak mężczyźni.
Nie tylko stolica w 18. SBOT
Najwięcej, bo aż 13 nowych ochotników wywodzi się z Pragi Południe. Licznie reprezentowany jest także Mokotów – 11 rekrutów, oraz Targówek – 8 osób. 43 nowych żołnierzy mieszka z kolei w podstołecznych miejscowościach.
Statystyczny Terytorials z Warszawy ma 32 lata. A jak jest z najmłodszymi i najstarszymi żołnierzami? Senior ma 57 lat, zaś najmłodszy jest ponad trzykrotnie młodszy. Kilkoro rekrutów wywodzi się bowiem z rocznika 2005, czyli w tym roku obchodzi 18 urodziny.
34 procent rekrutów chciałoby w przyszłości służyć w charakterze żołnierza zawodowego. Z kolei blisko połowa zamierza się rozwijać dalej w WOT poprzez udział w kursie dla kandydatów na podoficerów (SONDA) lub oficerów (AGRYKOLA). Najczęstszymi motywacjami (powyżej 60% rekrutów) są chęć rozwoju osobistego oraz poprawy kondycji fizycznej.
Jak zostać żołnierzem stołecznej „18-stki”?
18 . Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza w swoje szeregi. Została powołana w czerwcu 2022 roku, a jej dowodzenie powierzono płk Markowi Pietrzakowi. Jest to trzecia brygada WOT utworzona na terenie Mazowsza. Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich, w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju.
Dowództwo, sztab, samodzielne pododdziały oraz pierwszy z utworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty znajdują się na terenie kompleksu wojskowego JW. 4226 – 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie. Kolejne bataliony będą zlokalizowane na Ursynowie i w Borzęcinie. Treningi skupione są na ochronie lokalnej społeczności oraz infrastruktury krytycznej, a także taktyce miejskiej.
Wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub wypełnić w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Warto też skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego rekrutera, do których kontakty znajdują się na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/
Źródło: WOT