Kolejni ochotnicy wstępują w szeregi warmińsko - mazurskich terytorialsów

Rosyjska napaść na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost zainteresowania służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej.

W miniony weekend szeregi WOT na Warmii i Mazurach zasiliło ponad 70 nowych żołnierzy. W ramach szkolenia wyrównawczego terytorialsami zostali rezerwiści i byli żołnierze zawodowi, czyli osoby które miały już do czynienia z wojskiem. To już drugie w tym roku przyjęcie żołnierzy ochotników do 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej i pierwsze na szkolenie wyrównawcze. Od początku roku szeregi brygady zasiliło blisko 250 ochotników. To nie koniec, bowiem w ostatni weekend marca w ramach szkolenia podstawowego zgłoszą się kolejni zainteresowani służbą wojskową.

Tymczasem w sobotni poranek na szkolenie wyrównawcze zgłosili się m.in. byli żołnierze zawodowi, kierowcy, mechanicy, dziennikarz i nauczyciele. Nie brakuje miłośników sportu, sztuki walki, medycyny, historii czy tez lotnictwa. Kandydaci są w stanie pogodzić obowiązki zawodowe ze służbą w mundurze.

– Sytuacja jak każdy wie, śledzi w mediach, jest nieciekawa. Na pewno pojawia się też patriotyczny obowiązek. W moim przypadku on przeważył, żeby do wojska wrócić – mówi st. chor. sztab Mariusz Witkowski, 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

Szkolenie wyrównawcze w 45 batalionie lekkiej piechoty w Olsztynie zakończy się egzaminem czyli tzw. pętla taktyczną. Podczas ośmiodniowego szkolenia rozłożonego na cztery weekendy, żołnierze przypomną sobie zagadnienia z taktyki, medycyny pola walki, strzelectwa i ich postaw oraz obsługi broni i zasad przetrwania. Po zakończonym szkoleniu żołnierze trafią do batalionów w Braniewie, Morągu, Giżycku i Olsztynie.

Kolejni ochotnicy wstępują w szeregi warmińsko - mazurskich terytorialsów 2

Wojska obrony terytorialnej są otwarte na wszystkich kandydatów – także tych, którzy dotąd nie nosili munduru.

– Najbardziej poszukiwani są przede wszystkim kierowcy, ratownicy medyczni, ale mile widziane będą również inne profesje, bo WOT cechują się tym, że mamy bardzo szeroką gamę do wyboru, każdy może znaleźć coś dla siebie – tłumaczy kpr. Dominik Smosarski, rekruter 45blp w Olsztynie.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ok. 3 tys. żołnierzy, którzy pełnią służbę polegającą m.in. na pomocy uchodźcom z Ukrainy i ochronie granicy z Białorusią. Równocześnie doskonalą swoje umiejętności podnosząc poziom wyszkolenia, by być gotowym do realizacji zadań w każdym momencie. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 000 żołnierzy.

Dla osób, które jeszcze nie zdecydowały się na służbę w wojsku, ale myślą o tym zachęcamy do kontaktu z naszymi rekruterami, co z pewnością ułatwi i przyśpieszy cały proces rekrutacyjny. Rekruterzy to żołnierze WOT – ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku i są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące procesu rekrutacji, służby, korzyści i obowiązków, szkolenia, itp. Aby skontaktować się z rekruterem wystarczy wejść na stronę rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisać nazwę powiatu.

Kolejnym sposobem poznania WOT „u źródła” jest rekrutacyjna infolinia. Pod numerem 800-696-077 przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 dyżurują żołnierze WOT, którzy również są w gotowości do rozwiania wszelkich wątpliwości i odpowiedzenia na wszelkie pytania dotyczące służby w WOT.

Wszystkich tych, którzy są już zdecydowani na złożenie wniosku o służbę w WOT zachęcamy do aplikowania przez portal www.zostanzolnierzem.pl. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Kolejni ochotnicy wstępują w szeregi warmińsko - mazurskich terytorialsów 2

Można również udać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, to najbardziej tradycyjna forma rekrutacji do WOT. W WKU można zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć formalny wniosek o służbę w WOT.

Rozpoczynając od samorealizacji i podnoszenie swoich kwalifikacji po budowanie przyszłości dzięki zbilansowaniu życia osobistego ze służbą, a na korzyściach finansowych kończąc. Każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej otrzymuje uposażenie za każdy dzień służby, jest ono nieopodatkowane. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Terytorialsi korzystają ze zniżek na przejazdy środkami komunikacji publicznej i PKP oraz tańsze paliwo na stacjach Orlen. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz posiada otwartą ścieżkę kariery poprzez kurs podoficerskie i oficerskie.

Źródło: Infowire.pl