Kolejni ochotnicy wstępują do 6MBOT

Ponad 80 kolejnych żołnierzy zasiliło szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Trwa intensywne szkolenie podstawowe i szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów. Terytorialsi pod okiem instruktorów szkolą się na terenie jednostki wojskowej w Książenicach.  

Pierwsze dni intensywnego, wojskowego szkolenia mają za sobą. A słowo “taktyka” na dobre wpisało się w ich życie, bo to ona łączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania na polu walki, a poznanie jej to pierwszy etap wojskowej drogi każdego z kandydatów na żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej.

26 marca z samego rana stawili się zgodnie z kartą powołania pod bramą 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Grójcu. Zaczęli od pierwszego wojskowego śniadania, później rozpoczął się proces wcielania kandydatów w struktury 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – rozmowy z żołnierzami sekcji personalnej, psychologiem, lekarzem oraz szkolenia teoretyczne. Przyszli żołnierze zostali umundurowali i przystąpili do egzaminu sprawdzającego ich kondycję fizyczną. Intensywny dzień zakończył się dla nich przejazdem na obiekty wojskowe w miejscowości Książenice, gdzie pozostaną aż do momentu złożenia przez nich przysięgi wojskowej.

Kolejni ochotnicy wstępują do 6MBOT

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie rekruterzy 6 Mazowieckiej BOT obserwują dużo większe zainteresowanie służbą w strukturach piątego rodzaju sił zbrojnych.  – Bardzo często w rozmowach z żołnierzami słyszymy, że decyzja o wstąpieniu do 6MBOT jest odpowiedzią na obecną sytuację panującą na Ukrainie – mówi por. Dominik Pijarski – oficer prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i dodaje: – Wielu z nich świadomie podkreśla, że chcą być obrońcami swoich lokalnych Ojczyzn – swoich rodzin i domów.  

Podczas szkolenia przyszli żołnierze w głównej mierze skupiają się podstawach zielonej taktyki, medycyny pola walki, szkoleniu strzeleckim i innych, przydatnych na polu walki. W całym cyklu szkolenie WOT, chodzi przede wszystkim o uzyskanie zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań, które są realizowane przez pododdziały terytorialne. Jednak nie chodzi tylko o zadania wymagające użycia umiejętności taktyki wojskowej, często zadania żołnierza OT wiążą się wykorzystaniem umiejętności technicznych i ratowniczych, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz innych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pokoju.

Kolejni ochotnicy wstępują do 6MBOT

Dalsze przygotowanie indywidualne do działania na polu walki i w ramach sekcji, terenoznawstwo, elementy SERE, podstawy TCCC (taktyczno-bojowa opieka nad poszkodowanym) oraz szkolenie strzeleckie.

3 marca do przebywających na szkoleniu podstawowym, dołączy około czterdziestu żołnierzy-rezerwistów. Szkolenie wyrównawcze zakłada ograniczenie szkolenia rezerwistów do następującego elementów: sprawdzianu przygotowania fizycznego, odświeża umiejętności i wiedzy z zakresu szkolenia podstawowego, wdrożenia elementów szkolenia taktycznego właściwych dla lekkiej piechoty. Cechą charakterystyczną systemu jest również dostosowanie procesu szkolenia do specyficznych uwarunkowań służby w jednostkach terytorialnych, która łączy aktywność w życiu cywilnym ze służbą wojskową.

W najbliższy czwartek wszyscy przebywający na szkoleniach przystąpią do ostatniego, ale najważniejszego zadania – pętli taktycznej, czyli egzaminu sprawdzającego nabytą przez ostatnie dni wiedzę. Zakończenie wielogodzinnego sprawdzianu z wynikiem pozytywy jest przepustka do dalszego szkolenia w jednym z sześciu poddziałów – 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Grójcu, 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku lub samodzielnej kompanii – dowodzenia, logistycznej, saperów.  Uroczysta przysięga wojskowa odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia w Książenicach.

Źródło & Autor: DWOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *