Już dla około 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego polski karabinek GROT był „pierwszą bronią”, na której budowali oni swoje nawyki w posługiwaniu się bronią. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jako gestor Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, na bazie sprawdzonej konstrukcji karabinka GROT zamierza w dalszym ciągu rozwijać ten system.
W środę, 8 lipca br. w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu podpisana została umowa na kolejne dostawy karabinków GROT dla Sił Zbrojnych RP. Umowa dotyczy dostaw ponad 18 tys. karabinków GROT w latach 2020-26. Wartość umowy to ponad 177 mln zł.
Pierwsze dostawy karabinków GROT na wyposażenie Sił Zbrojnych RP miały miejsce w 2017 roku. Dostawy te były realizacją umowy podpisanej w tym samy roku. W roku 2019 zakres umowy został zwiększony poprzez podpisanie aneksów. Sumarycznie dotychczasowe umowy na dostawy karabinków GROT z FB Łucznik, bez dzisiaj podpisanego kontraktu dotyczą dostaw 50 737 kompletów uzbrojenia. Na mocy dotychczasowych umów do chwili obecnej na wyposażenie Sił Zbrojnych RP dostarczonych zostało 36 737 sztuk karabinków GROT, pozostałe 14 000 kompletów zostanie dostarczonych do 2022 roku.
Na mocy najnowszego kontraktu, podpisanego pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i FB Łucznik w dniu 8 lipca 2020 roku, na wyposażenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP trafi ponad 18 000 karabinków, dostawy będą realizowane w latach: 2020-2026.
W ramach podpisanej dzisiaj umowy do polskich żołnierzy trafi zmodyfikowana wersja karabinka, tzw. „A2”. Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej wersji dotyczą poprawy ergonomii karabinka i żywotności elementów konstrukcyjnych broni. Zasadnicze zmiany w stosunku do wersji A1 dotyczą: zespołu łoża wydłużonego z nakładką, osłony łoża oraz chwytu przedni. Elementy te będą produkowane przez radomską fabrykę i zostaną wyposażone w system mocowania akcesoriów MLOK. Modyfikacji zostanie też poddana rękojeść. Zmodyfikowany zostanie zamek wraz z iglicą, te zmiany mają poprawić wytrzymałości iglicy w zakresie treningu bezstrzałowego „na sucho”. Ostatnią zmianą w zakresie modyfikacji z wersji A1 do A2 będzie wymiana pasa nośnego dwupunktowego, w ramach której wydłużony zostanie odcinek pasa do szybkiej regulacji.
GROT – bardzo celny i ergonomiczny
Karabinek GROT jest wykorzystywany przez żołnierzy WOT od 2017 roku , a przez żołnierzy jednostek wojsk operacyjnych od roku 2019. Konstrukcja cieszy się dobrą opinią. Żołnierze zgodnie podkreślają, że to dobra broń, prosta i wygodna w obsłudze, a praca z nią jest wręcz intuicyjna i bardzo wygodna. Zaletą na pewno jest ergonomia broni. Grot ma modułową konstrukcję, co pozwala w bardzo łatwy sposób zmienić jego konfigurację. Wszystko, co potrzebne, strzelec ma w zasięgu palców. Trzymając prawą ręką rękojeść ma w zasięgu zrzut zamka i zrzut magazynka oraz przełącznik rodzaju ognia z bezpiecznikiem. To też sprawia, że obsługi tej broni można się bardzo szybko nauczyć. Broń jest celna, można ją łatwo przeładować i szybko wymienić magazynek, zapewnia też komfort pracy żołnierzom prawo- i leworęcznym, przełączniki ma z obu stron, a to poprawia komfort pracy.
Wprowadzenie karabinka GROT na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej dało bardzo ciekawe wnioski. Broń otrzymali żołnierze, którzy do tej pory nie użytkowali innej broni. Dało to możliwość od samego początku budowania prawidłowych nawyków i właściwej reakcji podczas szkolenia indywidualnego, którego jednym z najważniejszych elementów jest umiejętność bezpiecznego posługiwania się bronią indywidualną.
Do chwili obecnej dla już około 15 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych RP, polski karabinek GROT był „pierwszą bronią”, na której budowali oni swoje nawyki w posługiwaniu się bronią.
Karabinki GROT zdecydowanie poprawiły jakość szkolenia. Broń jest bardzo celna, co spowodowało zmiany w programie szkolenia strzeleckiego żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. GROT wymaga też wyższej kultury technicznej niż dotychczas eksploatowane konstrukcje z rodziny AK. Karabinek jest zaprojektowany do użytkowania z celownikami optoelektronicznymi, co wymusiło zmianę modelu szkolenia ogniowego, która polega na tym, że żołnierze już od pierwszych dni szkolenia wykorzystują celowniki holograficzne.
Karabinek GROT to niezawodna konstrukcja
Blisko 3-letnia eksploatacja ponad 30 tys. karabinków w wersji „A0” oraz „A1” nie ujawniła istotnych wad konstrukcji, dała natomiast solidne podstawy do wyspecyfikowania udoskonaleń, po wprowadzeniu których możliwa była produkcja kolejnych ulepszonych wersji karabinka: „A1” i „A2”. Dotychczasowa usterkowość jest na niskim poziomie. Zgłoszenia reklamacyjne dotyczą tylko około 3% egzemplarzy karabinków. Są one na bieżąco zgłaszane do producenta, co przekłada się na ciągłe doskonalenie konstrukcji. Taka bliska współpraca użytkownika i gestora z producentem inspiruje producenta do ciągłego doskonalenia broni zgodnie z wnioskami zgłaszanymi przez żołnierzy.
Do trzech najczęstszych uwag zgłaszanych przez użytkowników w ramach reklamacji należy zaliczyć zerwanie się okładki napinacza, zagubienie regulatora gazowego oraz uszkodzenie zderzaka suwadła.
Dowództwo WOT zamierza rozwijać Modułowy System Broni Strzeleckiej
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej już na początkowym etapie pozyskania karabinka założyło, że konstrukcja ta będzie udoskonalana i rozwijana. W ramach pierwszych dostaw do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trafiały tzw. wersje „A0”, obecnie wszystkie te egzemplarze zostały zmodyfikowane do wersji „A1”. A dzisiejsza umowa zakłada dostawy najnowszej wersji karabinka „A2”.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jako gestor Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, na bazie sprawdzonej konstrukcji karabinka GROT zamierza w dalszym ciągu rozwijać ten system. Zgodnie z założeniami gestora w kolejnych latach przewiduje się pozyskanie: 5,56 mm subkarabinka w kolbowym układzie konstrukcyjnym z lufą 10”, zestawów konwersyjnych na amunicję barwiącą UTM, 7,62×51 mm samopowtarzalnego karabinu wyborowego oraz 40 mm granatnika podwieszanego.
W ostatnim czasie Dowództwo WOT realizowało też zakupy pistoletów VIS100 z FB Łucznik. Na mocy umowy z 2018 roku i jej aneksu z 2019 w latach 2019-2022 na wyposażenie SZ RP trafi 19 973 pistolety VIS100.
Źródło: InfoWire.pl