Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły na polecenie ministra obrony narodowej specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT i dostępna jest pod numerem telefonu 800 100 102.

Już do pierwszych dni działań zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne wspólnie działają w walce z epidemią koronawirusa. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie zmianowym wspierają działania Straży Granicznej na przejściach granicznych w Polsce. Terytorialsi razem z funkcjonariuszami patrolują odcinki granicy oraz pełnią służbę na punktach kontrolnych.

WOT wspiera również działania administracji publicznej na punktach kontrolnych oraz zabezpieczeniu transportu.  Dodatkowo na 14 lotniskach, żołnierze Obrony Terytorialnej pomagają przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski.

Terytorialsi  kontaktują się telefonicznie z weteranami i pomagają osobom starszym w ograniczaniu zakażeniem wirusem. Blisko 1100 żołnierzy WOT z uprawnieniami do pierwszej pomocy oraz m. in. ratowników medycznych, którzy na co dzień nie pracują w służbie zdrowia, są w gotowości w celu walki z koronawirusem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *