W piątek 11 marca w Urzędzie Gminy Sidra gen. broni Wiesław Kukuła, w imieniu ministra obrony narodowej, wręczył Pani Danucie Sawickiej Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju. Odznaczenie jest uznaniem wsparcia, jakiego mieszkanka gminy Sidra udzielała żołnierzom. (…) z mojej perspektywy Pani Danusia i jej wspaniała postawa uosabia zachowanie wszystkich mieszkańców Podlasia – powiedział dowódca WOT.

Przez kilka tygodni w pobliżu gospodarstwa Pani Danuty funkcjonował wysunięty posterunek żołnierzy WOT w ramach operacji Silne Wsparcie. Terytorialsi zawsze mogli liczyć na pomoc gospodyni oraz ciepłą rozmowę. Żyło się tak jak w jednej rodzinie, jak ze swoimi dziećmi – opisuje Pani Danusia.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła: Panią Danusię poznałem 24 grudnia, kiedy zdecydowałem się spędzić Wigilię wraz ze swoimi żołnierzami pełniącymi służbę tutaj, w województwie podlaskim (…). Na jednym z posterunków spotkałem Panią Danusię, która przybyła, żeby spędzić Wigilię wraz ze swoimi „dziećmi”, jak mówiła o naszych żołnierzach. Nie przyszła z pustymi dłońmi, przyszła się podzielić posiłkiem. To był dobra okazja, aby porozmawiać o życiu z Panią Danusią, ale również aby wysłuchać jak wiele Pani Danusia zrobiła dla żołnierzy Wojska Polskiego pełniących służbę na granicy. Gdy wróciłem do Warszawy, opowiedziałem o tym Panu ministrowi Błaszczakowi. On natychmiast podjął decyzję, o tym, żeby wyróżnić Panią Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju. (…) z mojej perspektywy Pani Danusia i jej wspaniała postawa uosabia zachowanie wszystkich mieszkańców Podlasia.

Medal nie był jedyną formą podziękowania. Żołnierze WOT zaangażowali się swoim sercem i wyremontowali Pani Danusi łazienkę – powiedział płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wybudowaliśmy ją w zasadzie od podstaw w siedem dni. Dostosowaliśmy całe pomieszczenie, wybudowaliśmy ściany, ułożyliśmy płytki – wyjaśnia plut. Bogdan Wiśniewski z 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży.

Funkcjonowanie Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej od 24 lutego br. funkcjonują w zmienionym – podwyższonym reżimie. Do koszar zostali powołani żołnierze WOT z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Do najważniejszych w tej chwili zadań jakie podejmuje WOT należy wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i pracy punktów przyjęcia uchodźców oraz wsparcie Straży Granicznej w ochronie granicy państwa.

Źrodło: WOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *