Gen. Wiesław Kukuła, dowódca WOT był gościem Magdaleny Ogórek w audycji „W samo południe”. W Wywiadzie mówił o zaangażowaniu terytorialsów w pomoc w walce z epidemią.

Jesteśmy zaangażowani już od 6 marca. Wtedy dostaliśmy pierwsze zadania od ministra Mariusza Błaszczaka – powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia gen. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Już blisko 2,1 tys. żołnierzy WOT zaangażowanych jest w walkę z koronawirusem. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą ogólnopolską operację przeciwkryzysową o kryptonimie „Odporna Wiosna„, której celem jest łagodzenie skutków kryzys, a także wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

W wywiadzie, Dowódca WOT Wiesław Kukuła wskazał obecne obszary działań terytorialsów.

>> Przesłuchaj audycję <<

Działamy w trzech obszarach, podobnie jak żołnierze Wojska Polskiego. Wspieramy Straż Graniczną. Pomagamy w kontroli granic i ich uszczelnianiu. Drugi obszar to wsparcie policji, m.in. w kontroli procesów związanych z kwarantanną. A trzecie zadanie to wspieranie organów sanitarnych, instytucji medycznych – podkreślał Gen. Kukuła.

Generał Kukuła zwrócił również uwagę, na fakt że tworząc formację WOT kilka lat temu, założono że mniej więcej co szósty żołnierz powinienem być przygotowany medycznie.

Dzisiaj wykorzystujemy ten potencjał. Bardzo wielu naszych żołnierzy pracuje na co dzień w służbach medycznych. Dziś są na pierwszej linii działań – podkreślał dowódca WOT – Każdy z naszych żołnierzy został odpowiednio przygotowany zarówno ze strony kompetencji, jak i świadomości. Terytorialsi zostali również wyposażeni w odpowiedni sprzęt i środki ochrony – dodał.

Fot. WOT

Źródło: polskieradio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *